MikroTik Switche

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Myghael

Re: MikroTik Switche

Příspěvekod Myghael » 1 week ago

Doporučil bych držet se dál těch EdgeCore. Umí vše potřebné a nejsou s nimi problémy, narozdíl od mikrotiku, který switche (zatím) prostě pořádně neumí. A není citlivějšího klienta na problémy s připojením, než uživatele IPTV.
1 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

hapi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hapi » 1 week ago

DRakgon píše:Koukám, že UBNT má ale největší 12SFP+... Tak ty menší verze UBMT lze použít do těch bytovek, ale jako hlavní asi budu muset koupit ten EdgeCore, když mi ty MK switche tak vyvracíte...... Potřebuju cca 20SFP a 10G uplink...

ty seš případ pro gpon. Proč o něm nepřemejšlíš? Místo toho sháníš drahý multi SFP swiche a hádám že jich nebude málo. Koupim malí OLT od ubnt, dám do centra, napíchám do splitru ty konce co taháš z toho 20SFP switche a na druhý konce dám Ubnt ONU lite a hotovo. Dneska už to umí jak nat tak vlan.

Pokud ale chceš SFP tak tu mám volný CRS317.
1 x

DRakgon

Příspěvekod DRakgon » 1 week ago

hapi píše:ty seš případ pro gpon. Proč o něm nepřemejšlíš? Místo toho sháníš drahý multi SFP swiche a hádám že jich nebude málo. Koupim malí OLT od ubnt, dám do centra, napíchám do splitru ty konce co taháš z toho 20SFP switche a na druhý konce dám Ubnt ONU lite a hotovo. Dneska už to umí jak nat tak vlan.

Pokud ale chceš SFP tak tu mám volný CRS317.

Abych byl upřímný, tak nad gpon přemýšlím celou dobu, jen jsou to domy, kde jsou ze všech bytu nataženy UTP na půdu a tedy se nabízí (i finančně) dát na půdu switch a do bytů UTP... navíc ti lidé již většinou maji routery atd.... když jim domů dám ONU, tak je to další investice... zase se to zaplatí.... nebo jak jsi to myslel s tim "na druhý konce dám ..." jako ukončit v bytovce ONU a za to switch? To je potom takový trochu pseudo GPON ne? :-D upřímně mě to již dříve napadlo jinde...

další důvod proč jsem nešel hned do GPON je, že když to budu nasazovat - měl jsem strach z toho UBNT... Vím, že to provozuje dost kluků vč. tebe... opravdu se tomu dá věřit?
Néjak jsem si myslel, že když GPON tak třeba Hua nebo ZTE...
0 x

rsaf

Příspěvekod rsaf » 1 week ago

Tak použij HUA - minimálně ONTčka jsou za výrazně lepší cenu. Záleží, jak to v těch bytovkách máš, jak složité je UTP vyměnit za optiku, jak to pak vypadá v bytech (protože největší problém bývá ten patchcord po bytě).
Nemáš žádné switche na půdě = žádné velké rozvaděče, napájení, přehřívání, poruchy, výpadky elektriky...
1 x

DRakgon

rsaf píše:Tak použij HUA - minimálně ONTčka jsou za výrazně lepší cenu. Záleží, jak to v těch bytovkách máš, jak složité je UTP vyměnit za optiku, jak to pak vypadá v bytech (protože největší problém bývá ten patchcord po bytě).
Nemáš žádné switche na půdě = žádné velké rozvaděče, napájení, přehřívání, poruchy, výpadky elektriky...

Ano - to máš pravdu, ale jak je to potom s agregací? na jednom GPON portu se dá standardně zavěsit 128 klientů a uplink portu v downu je cca 2,5Gb... To vychází při 100 klientech na cca 25Mb čistých pro jednoho... chápu, že se to tak nedá brát, ale my poskytujeme i 300Mb linky a tak by mě zajímalo, jestli to bude kapacitně stačit... Kolik připojujete na jeden GPON port klientů vy?

Vycházím z toho, že moje původní zamýšlená topologie by měla uplink 10G a od CORE switche by byla 1G linka do každé bytovky pro cca 6 bytů... Řeším to i z hlediska budoucího... Potom jedině přejít na 10GPON je to tak? A ty osobně provozuješ nějaký GPON? Případně jaké značky?
0 x

hapi
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod hapi » 1 week ago

nemáš trochu velký oči? řešíš tady na RB250/260 a pak že je rychlost gpon portu malá? Copak dáváš 100 lidem 2.5Gbit nebo co?

Gpon má výhodu v tom co píše rsaf. Všechno pasivní takže neřešíš elektřinu. Chápu, rb2xx se dají napájet po kabelu od zákazníka. Čím toho bude víc, tim větší budou výpadky proudu na víc místech. Ale chápu že když tam jsou kabely tak prostě použiješ ethernet. I když tohle máme ještě taky tak se přemejšlí o tom vzít ONU od UBNT a prostě ho posadit na konec stávajícího kabelu. Klidně až tam co by byl switch a až tam mít splitter a umístovat tam klientský ONU a od nich ethernet dolu. Ty onu od ubnt maji poe takže žádný problém. Stávající kabeláž zůstane zachována.

Ale pokud chceš dávat switche tak se koukni kdy přijdou ty GPOE od mikrotiku přesně pro tohle použití.

např. 38. stránka
https://mum.mikrotik.com/presentations/ ... 033971.pdf

Na jeden gpon port připojuješ tolik lidí kolik máš signálu. Teď jsme dokonce udělaly splitter 1:8 a za ním 1:32 a dál už to větvit nejde. Můžeš leda připojit další 1:32 do toho prvního 1:8. Na další rozbočení už není signál. Jo bude se to měnit za 1:4 a budou se ještě přidávat další vchody tak se to ještě popřehazuje a bude to úplně jinak.
1 x

DRakgon

Popřemýšlím na tím GPONem... Ještě dotaz - udělat to tak, že do vchodu přijdu jedním vláknem, posadím tam ONU a za to switch a do něj ty klienty je ai velká prasárna že? Nebo nejsou nějaké SFP moduly na pasivku jako klienti? To bych ten modul potom mohl hodit přímo do switche...
0 x

rsaf

Huawei má switche s GPONovým uplinkem. Říkají tomu MDU (a teoreticky existuje velká nabídka různých MDU, ale sehnatelné u nás asi budou jen ty switche). Bridgované ONT před obyč switchem asi není taky nic proti ničemu, ale jaký to má přínos? Stejně tam potřebuješ rozvaděč, elektriku... Co máme místa se switchi tak je připojujeme klasicky etherhetem, kde narážíme na nedostatek vláken tak jsme dali třeba CWDM.
Split děláme 1:128, máme i nějakou lokalitu (dočasně) splitterovanou na 1:192. Splittery dáváme relativně dost na konec sítě, takže jsou docela "ztráty" - bytovky nám bohužel nepostavili s počty bytů v násobcích 8mi, při instalacích pro rodinné domky je taky často víc jak 8 domů na rozvaděč, ale 16 jich není. Reálně se tak dostávám třeba na 70% využití splitterů disponibilními přípojkami (při splitu 128 cca 90 přípojek) a s nějakou penetrací jsme do 50ti klientů na port.
Nové části se snažíme stavět tak, aby uplink každého splitteru vedl až do centra, což nám umožňuje efektivně využít porty na OLT (na port dám splitter 1:8 a na něj připojím 8 splitterů 1:16 v různých částech sítě).
A ruku na srdce, i kdy se extrémně dařilo a měl bych 100 lidí na portu tak pro ně 2.5Gbps nebudu potřebovat ještě hooodně dlouho.
1 x

DRakgon

Děkuji moc za informace! A ty používáš všude HUA? Nebo máš nasateno i to mini UBNT? U toho UBNT mi chybí ONT s wifi... Jinak kde asi nejlépe nakoupit to HUA? Případně jaké jsou asi ceny? Klidne do sz...
0 x

Sidi

Příspěvekod Sidi » 1 week ago

DRakgon píše:Děkuji moc za informace! A ty používáš všude HUA? Nebo máš nasateno i to mini UBNT? U toho UBNT mi chybí ONT s wifi... Jinak kde asi nejlépe nakoupit to HUA? Případně jaké jsou asi ceny? Klidne do sz...

Pokudvím, tak i4wifi nabízí Hua GPON. A OLT není o moc dražší, než UBNT. S tím, že to je modulární.

Ceny zařízení v ceníku byly takový, že Hua ONT i s wifi stojí míň, než ubnt ONT bez wifi. Ve výsledku tedy Hua bylo levnější (když jsem započítal ceny klientů).
1 x

Kaja

Příspěvekod Kaja » 1 week ago

Máte někdo v reálu odzkoušeno použití UBNT ONT s HUA OLT? Mysleno ve větším počtu (při menším počtu může HUA OLT tolerovat ONTčka jiných vendorů).
Je mi jasné, že UBNT ONT je dražší než HUA. Ale, nekteří zákazníci jsou z aféry kolem HUA vyplašeni natolik, že je nechtějí. A jinde je zase idelaní využít PoE napájení, což HUA nemá.

K.

Sidi píše:
DRakgon píše:Děkuji moc za informace! A ty používáš všude HUA? Nebo máš nasateno i to mini UBNT? U toho UBNT mi chybí ONT s wifi... Jinak kde asi nejlépe nakoupit to HUA? Případně jaké jsou asi ceny? Klidne do sz...

Pokudvím, tak i4wifi nabízí Hua GPON. A OLT není o moc dražší, než UBNT. S tím, že to je modulární.

Ceny zařízení v ceníku byly takový, že Hua ONT i s wifi stojí míň, než ubnt ONT bez wifi. Ve výsledku tedy Hua bylo levnější (když jsem započítal ceny klientů).
0 x

rsaf

jen HUA, nákupy CDR.pl. Zaregistruj se tam jako ISP, ceny dostaneš celekem hned, nákupy fungují bez problémů vč. faktury vystavované v CZK placené na CZ účet a cenově rozumné dopravy...
0 x

DRakgon

Příspěvekod DRakgon » 6 days ago

Děkuji za typ... Ještě jsem se chtěl zeptat, jak je na tom ZTE? Většina všude píše o Hua a UBNT, ale ZTE tolik nevídám... Vychází i o něco lépe... Tedy jestli jsem se dobře díval na tom CDR... Jen jsem tam potom našel ONT pouze od Hua... Proč tam nemají jejich ONT? Používáte to někdo?
0 x

rsaf

Příspěvekod rsaf » 6 days ago

ZTE OLT mají v nabídce, ale není to skladem, ZTE ONT nemají vůbec = prakticky to neprodávají. Cena HUA ONT ze šedého kanálu je bezkonkurenční, pár tisícovek rozdílu na OLT (předpokládají se na něm alespoň nějaké stovky klientů) je marginální.

Já bych situaci zhodnotil asi takto:
- kdo chce cenově výhodné řešení s hodně možnostmi, nebojí se složitější konfigurace a nevadí mu šedý kanál, jde do šedého HUA
- kdo se toho trošku bojí, nevadí mu nepatrně vyšší cena a omezenější možnosti (malý výběr ONT...) jde do UBNT
- kdo to myslí opravdu vážně, staví ve velkém, chce support... jde do HUA/ZTE z oficiální distribuce.
0 x

DRakgon

Příspěvekod DRakgon » 6 days ago

rsaf píše:ZTE OLT mají v nabídce, ale není to skladem, ZTE ONT nemají vůbec = prakticky to neprodávají. Cena HUA ONT ze šedého kanálu je bezkonkurenční, pár tisícovek rozdílu na OLT (předpokládají se na něm alespoň nějaké stovky klientů) je marginální.

Já bych situaci zhodnotil asi takto:
- kdo chce cenově výhodné řešení s hodně možnostmi, nebojí se složitější konfigurace a nevadí mu šedý kanál, jde do šedého HUA
- kdo se toho trošku bojí, nevadí mu nepatrně vyšší cena a omezenější možnosti (malý výběr ONT...) jde do UBNT
- kdo to myslí opravdu vážně, staví ve velkém, chce support... jde do HUA/ZTE z oficiální distribuce.

A na tom CDR mají to HUA z nějaké ofiko PL distribuce, nebo je to úplně šedý dovoz? Případně se to dá někde sehnat ještě levněji, třeba ALI?
0 x

Zpět na „Hardware“