Bonding - active backup

Návody a problémy s konfigurací.
Vampír

Bonding - active backup

Příspěvekod Vampír » 5 months ago

Měl bych dotaz okolo bondingu.. Potřeboval jsem řešit zálohování LHG60ky. Protože si provozuji na hraně , mám tam zálohu přes AirBQ10

Domníval jsem se, že Bonding bude dobrá volba, bude rychlej a přesně určenej pro mojí potřebu...

Primární linku jsem nastavit LHG60 a zálohu tedy AirBQ, na koncích mám x86 a RB1100
Pokud LHG60 jela tak vše fungovalo jak mělo propustnost také, ale jakmile lehla nebo jsem ji na LHG_WLAN disabloval, přeplo se to na záložní ale propustnost šla dokelu..
Jakoby se stále snažil tlačit do nefunkční 60ky.. Výsledkem pak místo propustnosti zálohy cca 110 Mbit/s bylo toto:
https://ibb.co/WpppW25
https://ibb.co/JyTyhJV

Ztrátovost paketu při pingu 1ms byla také brutální..
Řešením bylo zakázat na obou stranách port primárního LHG spoje což v reálném provozu není moc smysluplné řešení , leda nějakým scriptem...

Je to normální chování Bondingu?? Jak to řešit lépe??
0 x

pgb

Příspěvekod pgb » 5 months ago

0 x

Vampír

Verze 6.43.4 a nastavení viz obr... IP v ARP IP Target je vzdy IP druhe strany přiřazené k Bonding iface..

https://ibb.co/vLDp5PY
0 x

Onas

Příspěvekod Onas » 5 months ago

Zdravím

pokud jsem dobře pochopil, tak v tomhle případě by jsi nemusel potřebovat bonding, ale mělo by ti stačít klasické bridge se zapnutým RSTP.
Na bridge si nastavíš primární port a to vše. Alespoň mi to funguje celkem spolehlivě.
0 x
Oňas

Vampír

Zdravím, no také jsem přemýšlel nad použitím bridge, ale nějak nevím kde nastavit ten primární port.

Můžeš ukázat?
0 x

ludvik

Příspěvekod ludvik » 5 months ago

STP není primár/sekundár. Ale počítá cenu cesty k cíli ... čili aktivní trasu určuješ především parametrem Cost. V případě shodné ceny se pak zapojí parametr Priority.
0 x
Ohledně GDPR již nediskutuji. Když nic nevím, musím si to nastudovat jinde - a pak už to vím a nemám potřebu diskutovat zde.

okoun
antispam: Ano

Příspěvekod okoun » 5 months ago

toto téma se tu probíralo hodně krát, záloha pomocí bondu je špatně, záloha pomocí stp je špatně, záloha pomocí ospf je špatně, jediné dobré řešení je script s hysterezí, to vám zajistí, že linka nebude lagovat a že při přepnutí vypadne max jeden ping....

PS: nechci tu dělat nějakého chytrolína ale dost jsem si tím prošel u laseru, všechny způsoby co tu píšu jsem zkoušel a nebylo to dobře až na ten script....
1 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

pepulis
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod pepulis » 5 months ago

okoun píše:toto téma se tu probíralo hodně krát, záloha pomocí bondu je špatně, záloha pomocí stp je špatně, záloha pomocí ospf je špatně, jediné dobré řešení je script s hysterezí, to vám zajistí, že linka nebude lagovat a že při přepnutí vypadne max jeden ping....

PS: nechci tu dělat nějakého chytrolína ale dost jsem si tím prošel u laseru, všechny způsoby co tu píšu jsem zkoušel a nebylo to dobře až na ten script....

A má někdo takový skript s hyterezi nasazený? Vím že tady o tom bylo někdy vlákno.
0 x

Vampír

Ahoj Okoune a můžeš se prosím o něj podělit?? Moc by mi to bodlo.. Díky moc
1 x

okoun
antispam: Ano

Příspěvekod okoun » 5 months ago

jako je to hodně specifické, asi se to u vás neuplatní, musíte si to upravit

laser-spusteni
interval 00:30:00

Kód: Vybrat vše

# script zjistuje funkcni internet na danem ifacu a dle toho zapne ci vypne vpls spojeni na vysilace

:local tm; :set tm [/system clock get time];:put $tm;:set tm ($tm+"00:00:05");:if ([/ping 10.10.3.220 interface=sfp1 count=120] >= 118) \do {:log info "poustim_laser";/interface bridge port  enable [find interface="sfp1"];/system scheduler set laser-zastaveni start-time=$tm;/system scheduler disable laser-spusteni;/system scheduler enable laser-zastaveni;} \

laser-zastaveni
interval 00:00:02

Kód: Vybrat vše

# script zjistuje funkcni internet na danem ifacu a dle toho zapne ci vypne vpls spojeni na vysilace

:if ([/ping 10.10.3.204 interface=laser_rstp count=3] < 2) \do {:log info "laser_chybuje"/interface bridge port disable [find interface="sfp1"]/system scheduler set laser-spusteni start-time=[/system clock get time]/system scheduler enable laser-spusteni/system scheduler disable laser-zastaveni} \

myšlenka je taková že script funguje na routeru kde je v jednom eth jedno pojítko a vdruhém eth je druhé pojítko a daný port se vyndavá a zandavá z bridge! pokud by se porty zakáazoval bez bridge tak by se nikdy nezjistilo jeslti je linka již OK....
2 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Zpět na „Konfigurace“