Technik na OSVČ

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
basty
Příspěvky: 2125
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Technik na OSVČ

Příspěvekod basty » 6 months ago

Caute, jak resite smluvne technika na osvc? Jedna se nam o to, ze bude technicky stejne jako zamestnanec (nase: auto, telefon, naradi atd...)
Predevsim resim to auto jak udelat...

Diky predem za jakekoliv zkusenosti.
0 x

Matess
Příspěvky: 356
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Matess » 6 months ago

tohle je presne to co byt nesmi... minimalne auto a naradi musi mit svoje.
0 x

Orel005
Příspěvky: 789
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Orel005 » 6 months ago

Matess píše:tohle je presne to co byt nesmi... minimalne auto a naradi musi mit svoje.


A to proc ?
0 x
http://www.orelsoft.cz / Jediny ISP s HI-TECH servery bez instalacnich poplatku ve stredni Evrope.
Napriklad: 64 jader, 256 GB ram, 4x600 GB SAS 15k, 1 Gbps pripojeni za 14 000,- Kc / mesicne vc. dph.

Zsir
Příspěvky: 74
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Zsir » 6 months ago

Jedna se o schwarz system. Auto apod není třeba na to nikdo nepřijde, ale faktury musí mít od více jak 2 firem.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1340
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 months ago

Pokud bude mít úplně všechno (auto, vercajk, telefon...) vaše a bude dělat jen a pouze pro vás, tedy přesně jako zaměstnanec, tak je to zaměstnanec. Zaměstnanec jako OSVČ je potom "schwarz systém" a to přesně nelze. Auto a podobně si od vás může pronajímat třeba, to je celkem jedno, podstatné je, že bude dělat jen pro vás. Pokud bude dělat pro více než 1 firmu, tak ho můžete nazývat "externí partner" a bude to v pořádku.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

basty
Příspěvky: 2125
Registrován: 13 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 6 months ago

Ano, bude dělat i pro jiné, ale spíš jak správně ty věci nasmlouvat? Hlavně to auto jak mu jakože správně sverit se všema náležitostmi jako má zaměstnanec. Odpovědnosti apod..
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1217
Registrován: 4 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 months ago

Mu ho pronajmi...
0 x

mpcz
Příspěvky: 2671
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 months ago

Nám se po několika pokusech nejlépe osvědčil dobře zvolený tzv. "hodinový manžel". Vzhledem k minimálním poruchám na síti je využíván většinou na zřizovačky apod. Vyřešilo se tím auto, nářadí, které vozí sám + pár kusů speciálního pro telko. Pokud potřebuje vyjímečně 4-kolku, tak mu ji zapůjčíme, v případě potřeby profakturujeme. Samozřejmě to vyžaduje trochu jiný přístup k procesu, je nutné montované zařízení nastavit tak, aby s tím neměl na místě žádnou práci a starosti. A také možnost vzdálené pomoci, protože jeho znalosti v IT jsou mizivé. Důležité je ovšem to, že je manuálně zručný, což je z hlediska produktivity zásadní a pečlivý, což je samozřejmě také důležité. Evidentně to bude někomu připadat divné, ale po 6 letech mohu říci - naprostá spokojenost. To samozřejmě platí pro malé sítě do cca tisícovky klientů, kde je využití víceméně nepravidelné.
Každopádně tak máš bezproblémově vyřešeny jakékoliv pochybnosti typu "Švarc, či ne". mpcz, 24/12/2018
1 x

Uživatelský avatar
Petr S.
Příspěvky: 801
Registrován: 11 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr S. » 6 months ago

Myghael píše:Pokud bude mít úplně všechno (auto, vercajk, telefon...) vaše a bude dělat jen a pouze pro vás, tedy přesně jako zaměstnanec, tak je to zaměstnanec. Zaměstnanec jako OSVČ je potom "schwarz systém" a to přesně nelze. Auto a podobně si od vás může pronajímat třeba, to je celkem jedno, podstatné je, že bude dělat jen pro vás. Pokud bude dělat pro více než 1 firmu, tak ho můžete nazývat "externí partner" a bude to v pořádku.


A pokud bude dělat jen pro nás a dejme tomu další dvě tři firmy, ale na ty udělá měsíčně jen několik faktur, tak by to stálo mohlo úředníkům vadit, nebo pak už ne? Jestli je důležité aspoň někomu dalšímu fakturovat? Všechny ostatní faktury by byly ale na nás.... Auto pronajmuté a sdílené s dalšími techniky co jsou zaměstnanci nebo na dohodu o provedení práce. A kancelář, kde by seděl taky, když by pro něj zrovna byla jiná práce třeba na síti a nebyl by v terénu, by byla taky pronajmutá.
0 x
..:: DobraSit.cz ::..

rsaf
Příspěvky: 1238
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 months ago

Udělat to tak aby to bylo celé legální a vše podle smluv je prakticky nemožné. V podstatě by jste mu nějaké plnění (místo kde může pracovat) museli dávat v rámci smlouvy, nějaké věci (auto) mu museli pronajímat (a fakturovat s následným zápočtem) a to bude hrozná papírová válka.
Podle mě je nejlepší to dělat v zásadě úplně bez oficiální smlouvy, jen si předem dohodnout nějaké podmínky - kolik času tam bude, kolik peněz dostane, že může dostat nějaké prémie, že pro používání vercajku a aut platí stejné podmínky jako pro zaměstnance (vracet čisté, soukromé použití až po dohodě), jak se bude řešit dovolená... Hodiny mu budete evidovat stejně jako zaměstnanci, prémie mu budeš přidělovat podobně jako zaměstnancům. Vaše účetní mu na konci měsíce nebude počítat mzdu ale připraví mu podklad pro fakturaci - vyfakturuj nám tohle za tolik.

Stejně jako se zaměstnanci tak i s OSVČ můžeš jako zaměstnavatel manipulovat jen pomocí peněz. V tomhle případě jsi celkem ve značné výhodě, protože prostě neproplatíš fakturu a suď se.
Pokud ten člověk bude chtít alespoň nějakou jistotu, uzavřete něco jako servisní smlouvu že se zavazujete u něj objednat dodání min. XX hodin měsíčně za nějakou částku, s výpovědní lhůtou třeba 3 měsíce (tzn. pokud by jsi ho tam už nechtěl ani vidět, vyplatíš mu další 3 měsíce nějaké jeho minimum).

Pokud to je jen trošku možné, tak se snažit ten "švarc" skrýt - nefakturovat pravidelně (pokud je to spolehlivý člověk tak klidně ať vyfakturuje nějakou částku na 2-3 měsíce dopředu), volit různé názvy činností uvedených ve faktuře (vč. nesmyslů jako "provize za zprostředkování obchodní příležitosti...") prostě tak, aby to papírově vypadalo, že pro vás dělá málo ale za dost peněz... Když budeš mít každý měsíc v účtu fakturu na naprosto stejnou částku, napsaný v ní počet hodin a u faktury přiložený v podstatě každodenní rozpis prací, kontrola si určitě všimne. Když budeš mít v milionovém obratu co 2-3 měsíce od nějakého Franty fakturu na 100tis na "něco", tak po tom neštěkne ani pes. K živnostníčkovi s obratem kolem 0,5mil/rok, pokud si bude plnit své povinnosti, se kontrola taky nepožene.
1 x


Zpět na „Právní záležitosti ISP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti