6.44beta50 a 6.43.8 - nemožnost superchannelu

Oznámení a diskuse ke konkrétním verzím.
komenski
Příspěvky: 115
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano

Re: 6.44beta50 a 6.43.8 - nemožnost superchannelu

Příspěvekod komenski » 6 months ago

No ona je spíše otázka, jak to, že v r.2018 používají meteorologové tak primitivní radar, že nerozeznají svůj odražený signál od wifiny! Druhou otázkou je - zda-li provoz takového hrubě zastaralého radaru/ů je opravdu společensky přednější než přenos dat k daňovým poplatníkům, zvláště v době, kdy lze i na mezinárodní úrovni získat data o srážkách v ovzduší daleko přesněji než primitivním pozemským radarem.
0 x

sacnok
Příspěvky: 372
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod sacnok » 6 months ago

kas.gu píše:
honzam píše:Tak pozor. Tato fičura byla zakomponována i do verze 6.43.8 !!!


Jo je to tam :unamused:

Kód: Vybrat vše

 country="albania"

a opět jsem pánem já :grinning:

PS: to by člověk nevěřil co mají v Albánii kanálů :joy:😂😂😂



Ukrajina - tam už taky dali DFS?
0 x

dagus
Příspěvky: 1210
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod dagus » 6 months ago

komenski píše:No ona je spíše otázka, jak to, že v r.2018 používají meteorologové tak primitivní radar, že nerozeznají svůj odražený signál od wifiny! Druhou otázkou je - zda-li provoz takového hrubě zastaralého radaru/ů je opravdu společensky přednější než přenos dat k daňovým poplatníkům, zvláště v době, kdy lze i na mezinárodní úrovni získat data o srážkách v ovzduší daleko přesněji než primitivním pozemským radarem.

A kolik wifináři nasypali těm zvolenejm zástupcům? Proč by jim někdo měl jít naproti a chudákům z velké trojky nepomoci, nebo snad až uškodit?
0 x

mpcz
Příspěvky: 2672
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 months ago

Nehrozí nějaké nebezpečí, když se udělá upgrade s těmito novými vymoženostmi na klientech? mpcz, 28/12/2018
0 x

krystofklima
Příspěvky: 25
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod krystofklima » 6 months ago

bohužel bude hůř. nařízení EU jasně říká, že uživateli musí být zamezeno změnit nastavení DFS. je to rozhodnutí ECC z předloňského roku, alespoň vidíte, kolik času nám díky své liknavosti zákonodárci dali. Probíralo se to už na předloňském MikroExpu v Uherském Hradišti. tato norma musí být splněna a dosažena. prostě jednou jste cinkali klíčema pro EU (ano já byl tenkrát v těch 13% kdo Unii nechtěl, ale bylo nás holt tehdá málo, a dnes máme měřenou i okurku)
co se týká problematiky zastaralého měření pomocí radaru, tak tato metoda je používána mezinárodně, je opravdu dlouhověká, většina z nás ještě nebyla ani na světě. a ze zákona se jedná o službu primární !! tedy o službu zakotvenou na rozdíl od wiffi, které je dáno jen všeobecným opatřením, navíc s omezenou platností (samozřejmě asi nikdo si to pásmo dnes nedovolí zrušit v Unii, ale jsme až na druhé koleji - na první je primární služba a hlavně armáda) nesmíte zapomínat, že se jedná o predikci počasí pro armádu a primární sled radarů - civilní letectvo je až teprve druhé v řadě, dělá vše vlastně až v kopii.
a armáda co jednou schvátí, už jen tak nenavrátí. zásadním přínosem radaru není to, že se podíváte někdo na CHMI a koukáte, jak tam jsou proužky, ale podmínky pro provozování armádní letecké dopravy, pak následně i civilní.
a ochrana lidského života bude vždy nad jakýmkoli Vaším ekonomickým hlediskem.
a udělat to lépe nejde, jelikož radar nevysílá digitálně, ale analogový šum, který se zpět zachytává, tedy detekce radaru proběhne víceméně detekcí silnějšího signálu, což je v případě CZ v každém druhém větším městě.
Ale když jsem se bavil s lidmi, co to mají na svědomí v implementaci v MikroTiku, tak sami se divili, proč s tím je problém jen u nás a ne někde jinde. že většina těchto požadavků chodí od nás z CZ. njn, holt když v Německu je jeden velký T-COM s xDSL službami, tak tam moc wifin tohoto typu nebude a těch je 80mil, stejně jako 50mil frantíků, stejně jako 70mil taliánů, kde jsou dokonce služby WiFi rozvinutější, ale mírně. po posledním školení mi tam Protezzione Civile (civilní obrana - ano to co bylo zrušeno u nás po revoluci) uvěznila ISPíka, jelikož narušil vysíláním frekvence radarů používaných právě zase armádou na moři.
zabavili mu vše, ještě zaplatil 10tis EUR a dostal podmínku na rok a byl dva dny ve vazbě, tomu říkám ochrana pásma. místo přesně bylo mys-výběžek San Felice nedaleko města Latina

to pásmo je vynikající na sledování srážek a jakákoli armáda si ho prostě vezme. tak už to pochopte, že dokud budeme v EU a bude se to sledovat při ochraně lidského života, tak to nepůjde. to jen na okraj.
a tady nikdo nesype, právě že nikdo z malých wifinářů si není ochoten zaplatit své kanály jako ti velcí, kteří to pak neřeší.

ale jedno velké řešení tu je a opravdu veliké, je to dokonce konečné řešení internetové otázky ;-) prostě kopat kopat a kopat, optika je to jediné, co je cesta dopředu a možnost obstát v tomto boji. je to rozhodně levnější než si kupovat své pásmo, pak si objednat v číně 100tis krabičke se svou frekvencí a ekonomický model s ještě delší návratností.
bude krásná přednáška na Vigvamu u Kolína v lednu od Radka Menšíka, který byl už na MikroExpu a ukazoval cestu, jak to prostě bude a jak to jde i po vesnicích. dnes má x tisíc přípojek a hlavně nestíhá dál připojovat. jen se prostě nebál a prvně kopnul. přežijí jen ti nejsilnější, ti ostatní slabší budou hrát druhé housle a budou jednou kopat pro ty silnější. nebo budou prodávat třeba housky, třeba jim to půjde i lépe.
ale pásmo prostě není nafukovací. opravdu se přijeďte na to podívat 30.1.2019 bude pak večer i diskuze u grilu, mimochodem zde budou i zástupci ČTÚ /i když ty ne asi večer/

toť jen k tomu, co tu čtu, pro vysvětlení fakt. pokud někdo toho zná k tomu ještě víc a může mě doplnit, s chutí do toho. konstruktivně prosím.
přeju krásný zbytek tohoto roku a ještě lepší ten příští ;-)

Kryštof Klíma.
3 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5451
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod honzam » 6 months ago

Děkuji za krásné shrnutí a vysvětlení :)

Chtěl bych se zeptat na jednu věc - vím že na určitých frekvencích to musí čekat 10min před zahájením vysílání. Lze udělat dvourádiové AP (ostatně UBNT takové věci má), že jedno rádio bude poslouchat a druhé vysílat? Prostě jedno rádio by čmuchalo DFS a když bude volno tak začne na této frekvenci rádio vysílat. Jde mě o to že by se zkrátil legislativní problém který "pálí" všechny ISP
0 x

krystofklima
Příspěvky: 25
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod krystofklima » 6 months ago

Vím na co narážíte, toto jsme s MikroTikem řešili a oficiální odpověď je, že nikde není třeba čekat 10min, že žádná taková věc instalována není. ani to není v nutné specifikaci. oni sami to nechtějí prodlužovat, chápou providery. ale taky nechtějí, aby jim někdo stopnul prodej všech krabiček na území EU, kvůli jednomu státu o velikosti rozlehlejšího předměstí menšího čínského města. sdělili mi jen, že vše je dáno jen a jen tím, jak moc je pásmo zarušené a obsazené, pak algoritmus čeká déle.
mimochodem s funkcí podobnou dvourádiu se již počítá, v MikroTiku cca dvacet verzí zpět přibyl "backgroung Scan" některé čipsety jej umí a pak se měří na pozadí.
bohužel dle regulativ nelze vysílat v žádné frekvenci, než je algoritmus DFS ukončen. viz více na některém mém školení. nebo v lednu na Vigvamu, rád Vás tam potkám

navíc se zde CTU asi prvně vyjádří k 60GHz pásmu před všemi ISPíky, jaký bude další vývoj a jestli se vůbec někdy dočkáme. ani mě nechtěli říct podrbnosti, ať se nechám překvapit. taktéž se budou vyjadřovat k 5GHz tak do diskuze můžete přispět tímto konstruktivním nápadem, třeba to zapracují do evropské normy, kupodivu jsou dost slyšet na EU úrovni ;-)
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2366
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 months ago

Sorry...optika sice riesenie je ale nie pre vsetkych a uz vobec nie za rovnake naklady a preto sa do nej tak nezenie. To v akom stave je pasmo je vysledok regulatora. Ak by sa robili prisne a caste kontroly tak by sa WISPaci nerozsirovali, nestavalo tolko nezmyselnych veci na 5GHz a setrilo by sa pasmo a nie 40Mhz pre jedneho cloveka....ak by to bolo dohladovane tak by sa WISPaci neroztahovali vseobecne lebo by nemali zakladny prvok - pouzitelne pasmo. Potom sa cuduj svete co sa u vas roztahuje taky starnet po celej republike...ak by to bolo uskrtene nebolo by v jednom kraji 20 WISP firiem ale len max 3. Bohuzial ziadna regulacia nebola tak to tak je....u nas to iste. 5GHz je v mestach full. Vsetky firmy na to seru, chcu rozvijat svoj bizniz tak co tu riesit dajake nepovolene pasmo ktore aj tak nikto nekontroluje ze...nejakych vojakov tu riesit? Kazdy ich ma v....nech si nevysielaju ked sa im nepaci...u nas je to tak, ze regulator neriesi snad nic. Telekom si tu veselo taha dropy, stava nove stlpy a nikoho to nezaujima, vsetko je v poriadku...pritom je to ako past na oko ked ide clovek po ulici a vidi dvojmo kablov - dropy + dsl....ked toto nikto neriesi tak nejake frekvencie uz duplom....a robit zo seba poctivca? A naco? 10 firiem neni poctivych tak preco by ta 11ta mala byt poctiva? S tej poctivosti by nic nemala, len by si sama skodila. Takto to proste je...narastlo to do megaproblemu a uz teraz je ho neskoro riesit. Nas trh je iny...
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6391
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 months ago

sorry jako, ale s tvrzením kopat a kopat nemohu souhlasit. myslíte že je jako ten kdo kope a kope tedy potom vypíná sektory? no to asi sotva :) jinak není možné prostě zase srovnávat dvě odlišné technologie, srovnávejte optiku s metalikou ale ne s bezdrátem. mám stavět optiku ve vesničce, která nemá ani malej obchůdek? jaká bude návratnost? nejsme neziskovky, které berou na vše dotace a je jim potom jedno do čeho peníze dávají. jistě je tu myšlenka dotací pro tyto účely ale to zase totálně pokřiví podnikatelské prostředí, dotace jsou zlo.
čtu udělalo jednu velkou chybu a to že když uvolnovali pásmo 5GHz pro venkovní použití tak se vůbec nemluvilo o nějakém radaru že vysílá někde na nějakých dvou frekvencích? ve VO nic takového nebylo, docela chyba, muselo být jasné těm kdo radar provozují že to bude obrovskej problém, měli se to snažit řešit jinou cestou a ne takto silou....
1 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1340
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 months ago

Proč nevypnutelné DFS a všechno natvrdo? Nestačilo by pouze uvést, že výrobek předpokládá instalaci znalou osobou (což je pravda, "samo" po vybalení to RBčko vysílat nebude, nebavím-li se o hAPu a jiných indoor věcech) - což by předpokládalo, že dotyčná osoba ví, jak to má nastavit a byl by pokoj. Možnost řešit rušení primární služby (radary, vojenské spoje atd.) službou sekundární (mj. Wi-Fi) mají už teď, pár exemplárních trestů největším hříšníkům (viz. kdo je na každé tabulce wifin rušících meteoradar) by udělalo větší službu, ale to by se jim (=ČTÚ ev. jemu podobné orgány jiných zemí) muselo chtít něco dělat. Bylo by to ovšem řádově efektivnější, než začínat další kolečko regulace-obechcávka-opakuj, kterých je v ČR a jistě i jinde už tak dost.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6391
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 months ago

jo tabulka je krásná když si tam nedávají blank ssid což už hodně dělají hlavně tady u nás a hádej pro jaké frekvence :D
bohužel si to všechno děláme sami a až bude ČTU zvonit od domu k domu a bude nepříjemné je to náš problém :(
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1243
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 months ago

Moderator edit: Urážlivý příspěvek, porušení pravidel, uživatel dostal ban na 7 dní.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1243
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 months ago

Myghael píše:Proč nevypnutelné DFS a všechno natvrdo?

Protože ty dva meteoradary ČHMÚ nejsou zdaleka jedinou radarovou službou, která v pásmu operuje.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1340
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 months ago

rsaf píše:Protože ty dva meteoradary ČHMÚ nejsou zdaleka jedinou radarovou službou, která v pásmu operuje.


Ano, je jich více. Ale to neznamená potřebu výslovného zákazu možnosti nastavení DFS uživatelem RLAN zařízení. Jinými slovy chápu důvod povinnosti používat DFS, nelíbí se mi, že tam nebude to zaškrtávátko. Jinými slovy chci, ať mě MikroTik nechá nastavit si tam všechno co jde (frekvenci, výkon, zapnutí/vypnutí DFS atd.) a nechá ně mě, ať si to nastavím v souladu s normou. Klidně ať v tom okně s defaultním konfigem při prvním spuštěním objeví tabulka "jste povinni používat toto zařízení v souladu s normami platnými v oblasti, kde zařízení používáte", ale ať mi neberou možnost to nastavit. Pro rýpaly: Ano, jdu s tímhle otravovat i tam, kde to alespoň teoreticky může mít smysl, tedy na ČTÚ.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2366
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 months ago

Myghael píše:
rsaf píše:Protože ty dva meteoradary ČHMÚ nejsou zdaleka jedinou radarovou službou, která v pásmu operuje.


Ano, je jich více. Ale to neznamená potřebu výslovného zákazu možnosti nastavení DFS uživatelem RLAN zařízení. Jinými slovy chápu důvod povinnosti používat DFS, nelíbí se mi, že tam nebude to zaškrtávátko. Jinými slovy chci, ať mě MikroTik nechá nastavit si tam všechno co jde (frekvenci, výkon, zapnutí/vypnutí DFS atd.) a nechá ně mě, ať si to nastavím v souladu s normou. Klidně ať v tom okně s defaultním konfigem při prvním spuštěním objeví tabulka "jste povinni používat toto zařízení v souladu s normami platnými v oblasti, kde zařízení používáte", ale ať mi neberou možnost to nastavit. Pro rýpaly: Ano, jdu s tímhle otravovat i tam, kde to alespoň teoreticky může mít smysl, tedy na ČTÚ.

Lenze zaskrkavatko tam nebude ani omylom pokial bude vybrata krajina czech republic. U nas mas proste vsetky outdoor kanaly s povinnostou pouzivat DFS tak tam to skrkatko s principu by nemoze.
0 x


Zpět na „Verze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti