Záložní připojení

Návody a problémy s konfigurací.
Okks

Záložní připojení

Příspěvekod Okks » 2 months ago

Zdravím, mám server s veřejnou ip od poskytovatele. Chci vytvořit záložní připojení asi přes o2. Nastavil jsem si do mikrotiku aby se při výpadku přepnul na hotspot z mobilu. To funguje.
Ale nedostanu se na tu veřejnou, pouze mám internet. Nevíte jak se tohle řeší??
Například tunel do sítě operátora?
0 x

Dacesilian

Příspěvekod Dacesilian » 2 months ago

IP adresa zjednodušeně patří operátorovi, takže směruje do jeho sítě. Kdybyste chtěl mít jednu IP adresu přístupnou z více připojení, musel byste mít vlastní provider-independent adresní rozsah, abyste adresu propagoval do internetu právě přes obě připojení. Takhle máte smůlu. Můžete mít maximálně veřejnou IP od O2.
Pokud by Vám to stačilo, můžete použít tunel https://ipv6.he.net/ a mít tak IPv6 přístupnou přes obě připojení (vždy přes jedno). Tam je ale potřeba veřejná adresa vždy (na obou připojeních). Při odpojení jednoho se tunel sestaví přes 2. připojení.

https://www.ripe.net/manage-ips-and-asn ... -resources
0 x

Okks

Díky.
A co kdybych u operátora na mikrotiku, vlastně moje gateway vytvořil pppserver a u sebe nad nad wlan(zalozni pripojeni na wifi) ppp client.
Pak bych asi udelal bridge mezi pppClient a ether1.
Netuším co se stane. Otestuju...
0 x

Okks

Tak ono to funguje.
Problem je ze mi nejde dat pptpclient do bridge. Ale dal jsem dve stejny ip na ether1 a na ten dynamickej port co vytvoril pptpclient(asi by nemelo jit dat adresu na dva porty...). Funguje pres wifi kde je pptpclient a kdyz pripojim kabel s netem tak se to samo prepne a bezi po kabelu. Zpet na wifi to nejde protoze ta ip ktera byla na ten dynamickej port co vytvoril pptpclient napise ze je na unknown portu.
Asi prasarna ale s nakym scriptem by to melo fungovat.
Takze musi existovat neco hotovyho co to vyresi za me.
Opravdu nic neznate???
0 x

mito

Příspěvekod mito » 2 months ago

Potrebuješ iný bod napr. Six
0 x

Okks

Co tim myslíte? Nechápu
0 x

Okks

Aha, slovak. Neco jako NIX?
Ja hlavne potrebuju neco jednoduchyho. Proste prilozim neco se simkou a je to. Skrz tu vpn to funguje. Dodelam naky skripty a bude...
0 x

rsaf

Příspěvekod rsaf » 2 months ago

Toto fungovat nemůže - veřejná IP je přes tvého primárního poskytovatele poslaná na tvůj router. NIKDY nedocílíš toho, aby stejná adresa byla nějak dostupná přes O2 LTE nebo přes jakékoliv jiná přípojení. Nějaká řešení to má, žádné ale není dobré+jednoduché+levné.

Můžeš si pořídit dvě opravdová připojení (tisíce měsíčně za každé) a na nich provider independent adresní blok (taky nebude zadarmo) - takto se to dělá ve velkých firmách...

Můžeš to udělat přes VPNku na nějakém serveru někde v páteři - ideálně asi vlastní VPS server u někoho (relativně levně možná WEDOS, byť to není žádný výhra v loterii). Z domu si uděláš VPNku na tu VPS a přistupovat budeš přes veřejnou adresu té VPS

Nejsnazší a asi nejlevnější je pořídit si dvě připojení s veřejnou adresou (každé bude mít jinou podle poskytovatele), podle mě i na LTE jde za příplatek získat veřejku. Pak můžeš pro přístup domů místo IP adresy používat DNS názvy a zprovoznit dynamické DNS - v případě výpadku primární linky naskočí záložní, router se přes ni ozve DDNS serveru a ten změní odpovídající DNS záznam.
0 x

Okks

O2 chce 200 mesicne za verejnou. Pres to DNS bych to asi castecne vyresil.

Toto fungovat nemůže - veřejná IP je přes tvého primárního poskytovatele poslaná na tvůj router. NIKDY nedocílíš toho, aby stejná adresa byla nějak dostupná přes O2 LTE nebo přes jakékoliv jiná přípojení. Nějaká řešení to má, žádné ale není dobré+jednoduché+levné.
.................
Mě to funguje. Ale mám přístup k routru ISP. Přihlásím se VPNkou do nej. Pak kdyz pingam tu moji verejnou, jde to do site isp, pak skrz lte a vpn ke me.
ale pripouštím že je to dost zplácaný. čekal bych něco hotovýho od mikrotiku. Pod linuxem jsem něco našel. Ale mám linux jen u ISP.
0 x

Zpět na „Konfigurace“