Mikrotik GPS

Návody a problémy s konfigurací.
Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 352
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Re: Mikrotik GPS

Příspěvekod mac0112 » 7 months ago

Už z principu jsem rád, že mám synchronní a přesný atomový čas. Uznávám, že je to profesní deformace (mentální posedlost přesného času) .
Řídit NTP server z GPS, to bych se asi nevyspal.:scream:.
Než jsem koupil časový server Mobatime, tak jsem byl rozhodnut si postavit NTP server řízený DCF77 + PPS s OpenWRT.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1286
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Myghael » 7 months ago

Takže dobrý pocit, budiž, to naprosto chápu. Někdo dá půl mega za reprosoustavu, tys dal 20K+ CZK za síťové hodiny. Moje amatérské hodiny za za poslední rok nesekly o více jak 1,5 s oproti atomu, když dáme pocity stranou, nakolik je pro většinu uživatelů podstatné mít čas přesnější než +- 30 sekund? Nemyslím tím jenom klasické BFU, ti registrují možná +- 5 minut a to ještě jen pokud jim kvůli tomu ujede autobus.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 352
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 6 months ago

Tohle jsem vyštrachal:
Čas GPS byl nastaven tak, aby odpovídal UTC v roce 1980, ale od té doby se rozchází. Nedostatek korekcí znamená, že doba GPS zůstává na konstantním posunu s mezinárodním atomovým časem (TAI) (TAI - GPS = 19 sekund). Pravidelné korekce se provádí na palubních hodinách, aby se synchronizovaly s pozemními hodinami.
Zpráva o navigaci GPS zahrnuje rozdíl mezi časem GPS a UTC. Počínaje lednem 2017 je doba GPS 18 sekund před UTC kvůli skokovému času přidanému do UTC 31. prosince 2016.Přijímače odečítají tento posun od času GPS, aby vypočítali hodnoty UTC a specifických časových pásem. Nové jednotky GPS nemusí zobrazit správný čas UTC, dokud neobdrží zprávu OTC offset. Pole offset GPS-UTC může obsahovat 255 skokových sekund (osm bitů).
Co se týče toho času, tak skutečně jde o aproximaci. UTC je pozemský čas, který je odvozen od pohybu Země kolem slunce a rotace Země kolem své osy. Den nemá přesně 24*60*60 sekund, ale liší se několik ms. V důsledku toho se musí zhruba jednou za 18 měsíců zavádět tzv. přestupné sekundy. Tato vada na kráse brání používat UTC jako časovou normu nejen pro GPS, ale i pro astronomy. Ti potřebují čas, který je nezávislý na pohybu planet včetně naší Země, i když 1 s je vždy stejně dlouhá pro všechny časové stupnice UTC, GPS, TAI, UT1, UT2,... Proto může GPS poskytovat přesnou sekundu, přesnou frekvenci, ale nepřesný UTC, SEČ čas. V protokolech GPS jsou předávaný informace o UTC ve vztahu GPS time. Liší se vždy o celistvý násobek sekundy, zpravidla o 1 a v tom by mohl být problém. Levné GPS přijímače nevyužívají korekcí mezi GPS time a UTC a pouze ho matematicky aproximují. Mají pevnou aproximaci 1s/18měsíců.
0 x


Zpět na „Konfigurace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti