AP 60ghz

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
mpcz

Re: AP 60ghz

Příspěvekod mpcz » 1 week ago

hapi píše:nevim, neřešim to. LHG jsou na cestě takže proč se zabejvat bastlením a navíc takovým který nedovolí jít přes 1km vzdálenosti.

to Hapi:
Pro SEBE si přeložím do CZ: nabroušením zubů a pozurážením pár lidí to celé pro kolegu Hapiho skončilo. Ono prezentovat na fóru něčí moudra z webu a něco udělat, to je dost velký rozdíl, že. mpcz, 13.may.2018
0 x

mpcz

BIGG_CZ píše:to Hapi: zdravím, mám tomu rozumět tak, že ta dělaná anténa nemá výkon ani na úrovni toho pomlouvaného síta?
to BIGG_CZ: to stejné
Nazdárek pane MPCZ,
s tou vyleštěnou hyperbolou se jde pozdě na trh, když jsem nabízel spolupráci, tak jsem byl odmítnut. Navíc osobně si myslím, že průměr dle obrázku bude cca 60mm a to bude do stávajících parabol od UBNT málo, viz mé měření a testy. (edit... odhad mám správný, průměr je v postu)
Chtělo to jít cestou pokovení plastu.
Parabola je parabola a nějaké drátosíto to nespasí, to je bez debat. U MK bude platit cena-výkon. Přece nemůže někdo chtít za pár hrušek spoj v kvalitě Alcoma.
Cena CNC opracovaní taky nebude malá a to nemluvím o dodatečném leštění.
Zajímala by mě prodejní cena za vyleštěný kousek :sunglasses:

Marně v té odpovědi hledám alespoň zrnko reality:
1/ O žádné nabídce nevím. Ostatně, podle popisu postupu prací to vypadalo, že se parametry antény zvyšují každým dnem. Krom toho, v té době jsem své předpoklady neměl ověřeny. 2/ nevím, co má znamenat ta poznámka o nedostatečném průměru, pravděpodobně si někdo zaměnil průměr s délkou kulatiny, já ale ne. Jedná se délku materiálu takovou, abych ho upl bezpečně do mašiny + pár milimetrů pro křivku. 3/ Pokovení plastu je pro tento případ slepá ulička. Proč: tak jako tak musíš vyrobit formu a to několikrát, což je přesně ten hyperboloid na fotce výše, který bude muset být odlaďován v souvislosti s odpružením materiálu po sejmutí z formy. Upozorňuji předem, že to mám odzkoušeno. Pokovení není nikterak levné a trvanlivost (odlupování) se může projevit po letech, což je pak docela dost práce s objížděním a výměnou. 4/ ve srovnání - výroba hyperboloidu z duralu je ve srovnání naopak rychlá - stopl jsem si to, trvá to necelé 2 minuty, vyleštění zhruba tolik. Moji práci ve fázi výzkumu nepočítám, takže cenu tvoří jen cena materiálu - cca desetikoruna.
Jestli bude cassegrain s hyperboloidem fungovat správně, to jsem čekal od zastánců tohoto řešení. Bohužel nic, tak jsem si dovolil nabídnout pomoc.
mpcz, 13.may.2018
0 x

BIGG_CZ

Příspěvekod BIGG_CZ » 1 week ago

Zdravíčko, to: MPCZ, psal jsem SZ se skypem, a to vše jen pro urychlení komunikace. Tady na fóru to sice taky jde, ale strašně to trvá.... a já opravdu nemám tolik času čekat na odpovědi.

Tady jsem už před 10 léty (sakra, jak ten čas letí) dělal své paraboly a to technologii tlačením do formy.... a jde to samo. Přesnost perfektní.

308.jpg
308.jpg (101.48 KiB) Zobrazeno 1022 x

Pokud tedy jsou možnosti jít na CNC a nic nebrání tomu vyrobit vnitřní formu a následné hyperbolky lisovat tlačením.
Ano, pak to má smysl, jinak se stále točíme v nekonečné kruhu.
0 x

hlavva

Příspěvekod hlavva » 1 week ago

BIGG_CZ píše:to Hapi: zdravím, mám tomu rozumět tak, že ta dělaná anténa nemá výkon ani na úrovni toho pomlouvaného síta?
to BIGG_CZ: to stejné

Nazdárek pane MPCZ,
s tou vyleštěnou hyperbolou se jde pozdě na trh, když jsem nabízel spolupráci, tak jsem byl odmítnut. Navíc osobně si myslím, že průměr dle obrázku bude cca 60mm a to bude do stávajících parabol od UBNT málo, viz mé měření a testy. (edit... odhad mám správný, průměr je v postu)

Chtělo to jít cestou pokovení plastu.

Parabola je parabola a nějaké drátosíto to nespasí, to je bez debat. U MK bude platit cena-výkon. Přece nemůže někdo chtít za pár hrušek spoj v kvalitě Alcoma.
Cena CNC opracovaní taky nebude malá a to nemluvím o dodatečném leštění.
Zajímala by mě prodejní cena za vyleštěný kousek :sunglasses:

Dovolím si reagovat domnívám se, že wapka má dle certifikací vyšší výkon, než lhg.
Spíš si myslím, že zásadní posun přijde pokud se podaří zjistit co skutečně ovlivňuje ten dosah u lhg. A případně to nějak zbastlit respektive donutit lhg také mít ten výkon co má wap.
0 x

mpcz

BIGG_CZ píše:Zdravíčko, to: MPCZ, psal jsem SZ se skypem, a to vše jen pro urychlení komunikace. Tady na fóru to sice taky jde, ale strašně to trvá.... a já opravdu nemám tolik času čekat na odpovědi.

Tady jsem už před 10 léty (sakra, jak ten čas letí) dělal své paraboly a to technologii tlačením do formy.... a jde to samo. Přesnost perfektní.
308.jpg
Pokud tedy jsou možnosti jít na CNC a nic nebrání tomu vyrobit vnitřní formu a následné hyperbolky lisovat tlačením.
Ano, pak to má smysl, jinak se stále točíme v nekonečné kruhu.

to BIGG_CZ: žádné SKYPE jsem nedostal. Nevím jak jinde, ale nechápu to poznámku o dýchavičném fóru. Když má někdo málo času, nechť první zkusí SZ a PAK vyslovuje soudy.
Nevím, co je to tlačení do formy, možná se spíš jedná o nepřesné názvosloví. Prosím tedy o stručný popis s odhadem výrobního času a potřebných nástrojů a strojů. O čem vím, je technologie smykového tlačení NA formu, což je věc běžná a parabol se běžně používá. Ale jen pro info: pro parabolu se sice hodí, jenomže dvě věci: forma je gigantický kus materiálu, tzv. vícechlapová, výroba kopyta pro účely vývoje neskutečně drahá a komplikovaná a mašina (povětšinou velký soustruh) několikatunová s extrémně neběžně velkým oběžným průměrem od osy k loži. Závěr: pro náš účel naprosto nepoužitelné. Navíc - řešíme test cassegrainu, t.j. výrobu hyperboloidu do stávající paraboly. A jeho výroba trvá 2 minuty, pokud tvar nesedne, další 2 minuty zdarma, cena 10 korun. Nechápu to věčné kličkování a nekonečné nicneřešící odbočky. PROTO se někteří točí stále v kruhu, jak je psáno výše. mpcz, 13. may.2018
1 x

Gemb

Příspěvekod Gemb » 1 week ago

Nechcete uz pockat na to LHG60 a kupit si hotovy vyrobok ? Mozno mikrotik spravi aj LHG 60 XL :D
0 x

mpcz

Ano, samozřejmě i to chceme, ale dodávky se stále odsunují a hlavně: potenciál WAPky ve správné anténě je evidentně někde jinde (= dále). mpcz, 13.may.2018
0 x

BIGG_CZ

Příspěvekod BIGG_CZ » 1 week ago

To MPCZ, čéče máš pravdu v SZ skype nemáš.... tak jsem to psal asi v někde příspěvku.

posílám je tedy
0 x

Kaja

Příspěvekod Kaja » 1 week ago

Zasadni podle mne je jestli WAP nebo LHG budou mit certifikaci na normu EN 300 550.
Pokud se nemylim, tak WAP ji nema a i kdyz ji ziska, tak osazenim do vlastni paraboly tuto certifikaci ztrati.
Pokud by ji mel LHG, ktery nebude nutne nijak upravovat, je to podstatne cistsi reseni.
K.
1 x

Ladik
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 1 week ago

0 x

komenski

Příspěvekod komenski » 1 week ago

Celkem nic neříkající test, skoro to vypadá na zaplacenou reklamu, 2 km "pro sichr" netestovali. Skoro to vypadá, že uTik má sem tam v zemi zaplacenou jakousi spolupráci, které občas povolí v rámci upoutávek něco pustit ven.

Jinak jsem při testech s offsetovou parabolou zjistil jednu celkem zajímavou věc - beamforming funguje jen při vysílání, resp. úhel vyzařování při TX je podstatně menší než při příjmu, takže jakákoliv parabola, do níž je WAPka vsazena, má pak jiný zisk při TX a jiný při RX, rozdíl zisku činí okolo 10dB. Proto asi tak rozporuplné výsledky při testech. Škoda, že se s námi o tom nepodělil alespoň jeden člen tohoto fóra, který pro uTik testuje a měl o tomto povědomost již dlouho...
0 x

mladas

Příspěvekod mladas » 1 week ago

Jake paraboly a na jakou vzdalnost to mas?
Ja to mam offsetkach od pana Štourace na cca 1,2km a pokud je tam ros 6.40.7 tak sice client vidi AP a bliknou ledky a v jednoce se to spoji nicmene AP nereaguje a po cca 0,5sec se to rozpadne a tak to jede stale dookola ) pise to signal 60-80 i v scanu a pokud tam nahraju 6.42.x nebo 6.43.RCxx tak vubec nic ani scan to nevidi
0 x

mpcz

komenski píše:Celkem nic neříkající test, skoro to vypadá na zaplacenou reklamu, 2 km "pro sichr" netestovali. Skoro to vypadá, že uTik má sem tam v zemi zaplacenou jakousi spolupráci, které občas povolí v rámci upoutávek něco pustit ven.

S tím souhlasím, taky mám z podávání těch informací divný pocit ... mpcz, 15.5.2018
0 x

komenski

Příspěvekod komenski » 1 week ago

mladas píše:Jake paraboly a na jakou vzdalnost to mas?
Ja to mam offsetkach od pana Štourace na cca 1,2km a pokud je tam ros 6.40.7 tak sice client vidi AP a bliknou ledky a v jednoce se to spoji nicmene AP nereaguje a po cca 0,5sec se to rozpadne a tak to jede stale dookola ) pise to signal 60-80 i v scanu a pokud tam nahraju 6.42.x nebo 6.43.RCxx tak vubec nic ani scan to nevidi

Testovací spoj na cca 500m , klient WAPka v sat offsetce 60*40cm, APčko čistá WAPka, FW 6.43rc. RSSI na APčku -62, na klientovi s parabolou -52, spoj jede naplno i při nejsilnějším dešti (že jich moc letos nebylo).
0 x

thanui.linux

Příspěvekod thanui.linux » 1 week ago

komenski píše:Testovací spoj na cca 500m , klient WAPka v sat offsetce 60*40cm, APčko čistá WAPka, FW 6.43rc. RSSI na APčku -62, na klientovi s parabolou -52, spoj jede naplno i při nejsilnějším dešti (že jich moc letos nebylo).

Obdobná zkušenost:
Testovací spoj na 402m , klient WAPka v sat offsetce od p.Štourače, APčko čistá WAPka, FW 6.42.1. spoj jede naplno i při nejsilnějším dešti - lokální "plavák" cca 50mm a OK ani nepodřadil.
0 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

Zpět na „Wireless“