Uzemnění CSS326-24G-2S+RM

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12007
Registrován: 11 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Uzemnění CSS326-24G-2S+RM

Příspěvekod hapi » 2 weeks ago

taky sem se s tim nesetkal ale pak najednou ano.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1100
Registrován: 4 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 2 weeks ago

hapi: kdybys neplácal nesmysly ty negativisto...
Ližiny musí být správně uzemněné, jak vše v kovové v rozvaděči, ale to jistě víš. Taky ne všechny RACKy nemají lišty lakované. A lakované packy stačí škrábnout u jednoho šroubu a na těle zařízení, čímž docílíme spojení. A ano poškrábání packy mě fakt netrápí.
Co tam máš dál ke kritice? :-)
0 x

radekpaos
Příspěvky: 149
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod radekpaos » 2 weeks ago

ted mne tak napadlo, nedávají tam tedy výrobci to externí přizemnění jen z důvodu, aby naplnili legislativní požadavky? SOHO switch - ani kovový - se primárně nepředpokládá, že bude v racku (byť se dává, ale to je pro teď vedlejší a je to pak na odpovědnosti toho, kdo ho tam dá). Jen taková úvahy...
0 x

radekpaos
Příspěvky: 149
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod radekpaos » 2 weeks ago

hapi píše:
Jo pro obsluhu jako rozdíl napětí ok. Pro samotnej hardware už ne pokud člověk nemá všude stíněný kabely který to spojí. Blbnul nám takhle třeba propoj mezi media konvertorem a switche. Rozdíl mezi DC zdrojem a 3 kolíkovým AC zdrojem byl tak velký že porty masivně chybovaly. Stačilo vzít kousek kabelu a spojit šáska a byl klid.


ještě mne napadlo, jak to bylo od sebe daleko? Nemohlo se na vedení něco indukovat? Mělo to napájení ze stejného okruhu - setkal jsem se s něčím podobným (ale ne u datařiny), kdy byla sice stejná zásuvka, ale jedno zařízení napájené ze zásuvky a jedno ze záložního zdroje (l-i).
0 x

sutrus
Příspěvky: 74
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod sutrus » 2 weeks ago

Petr Bačina píše:hapi: kdybys neplácal nesmysly ty negativisto...
Ližiny musí být správně uzemněné, jak vše v kovové v rozvaděči, ale to jistě víš. Taky ne všechny RACKy nemají lišty lakované. A lakované packy stačí škrábnout u jednoho šroubu a na těle zařízení, čímž docílíme spojení. A ano poškrábání packy mě fakt netrápí.
Co tam máš dál ke kritice? :-)


Jestli je nebo není část rozvaděče vodivá, lakovaná, natřená barvou a podobně je naprosto nepodstatné.
Pokud se má uzemnit musí mít k tomu určenou a označenou svorku ( vetšinou zemnící šroub ). Uvnitř rozvaděče je to pak ochrana pospojováním.
Jak má zemnící drát vypadat a kam provede řeší norma ČSN EN 61439-1 ed. 2 čl. 8.4.3.2.2 - Požadavky na spojitost uzemnění a ČSN 33 2000-5-54.

edit: Uzemění na CSS neslouží jako ochrana, ale prymárně pro vyrovnání potenciálů. To je v podstatě potřeba pouze v případě velkých sálů kde k takovému jevu může docházet.
Přílohy
zem.jpg
zem.jpg (27.05 KiB) Zobrazeno 663 x
Naposledy upravil(a) sutrus dne 27 Jan 2019 16:29, celkem upraveno 1 x.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1100
Registrován: 4 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 2 weeks ago

sutrus píše:Jestli je nebo není část rozvaděče vodivá, lakovaná, natřená barvou a podobně je naprosto nepodstatné.
Pokud se má uzemnit musí mít k tomu určenou a označenou svorku ( vetšinou zemnící šroub ). Uvnitř rozvaděče je to pak ochrana pospojováním.
Jak má zemnící drát vypadat a kam provede řeší norma ČSN EN 61439-1 ed. 2 čl. 8.4.3.2.2 - Požadavky na spojitost uzemnění a ČSN 33 2000-5-54.


Tohle samozřejmě všichni víme, ale také víme, že ne úplně všichni výrobci toto dodržují. Tady jde o funkci jako takovou...tahat sem normy je mimo, protože to už sem můžeme tahat prohlášení o shodě, výrobní a projektovou dokumentaci, revize atd., Kdy jistě toto všichni splňují a dělají ke každému rozvaděči.
0 x

sutrus
Příspěvky: 74
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod sutrus » 2 weeks ago

Kupovat rozvaděč který nemá CE je porušováním zákonů a předpisů EU.
Možná překvapení, ale v mém okruhu dodávek to všichni dodržují.
Je samozřejmostí, že pokud dodáváme rozvaděč má revizi, CE, dokumentaci.
Součástí dodávky je z 90% vždy kombinace silové časti, datové části a logické části PLC.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2070
Registrován: 3 years ago

Příspěvekod Gemb » 2 weeks ago

A potom ako riesite barak ktory ma pripravenu datovku ale zltozeleny k spolocnemu pospojovaniu nema....?
0 x

sutrus
Příspěvky: 74
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod sutrus » 2 weeks ago

Nemá ochranný vodič neexistuje. Musí mít.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2070
Registrován: 3 years ago

Příspěvekod Gemb » 2 weeks ago

sutrus píše:Nemá ochranný vodič neexistuje. Musí mít.

Takze ked ma niekto novy barak a nebol nachystany žz na pospojovanie tak mu zasekas novy alebo to nebudes ani robit ?
0 x

sutrus
Příspěvky: 74
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod sutrus » 2 weeks ago

Gemb píše:
sutrus píše:Nemá ochranný vodič neexistuje. Musí mít.

Takze ked ma niekto novy barak a nebol nachystany žz na pospojovanie tak mu zasekas novy alebo to nebudes ani robit ?

Především takový barák mu nikdo do sítě nepřipojí, protože mu nikdo neudělá revizi :-)
I kdybych malý rozvaděč připojoval do zásuvky tak tam prostě ochranný vodič (kolík) je a vždy bude.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2070
Registrován: 3 years ago

Příspěvekod Gemb » 2 weeks ago

sutrus píše:
Gemb píše:
sutrus píše:Nemá ochranný vodič neexistuje. Musí mít.

Takze ked ma niekto novy barak a nebol nachystany žz na pospojovanie tak mu zasekas novy alebo to nebudes ani robit ?

Především takový barák mu nikdo do sítě nepřipojí, protože mu nikdo neudělá revizi :-)
I kdybych malý rozvaděč připojoval do zásuvky tak tam prostě ochranný vodič (kolík) je a vždy bude.


Lenze potom sa bavime o dvoch rozdielnych veciach - spolocne pospojovanie a standartne PE v zasuvke.
0 x

radekpaos
Příspěvky: 149
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod radekpaos » 2 weeks ago

sutrus píše:Kupovat rozvaděč který nemá CE je porušováním zákonů a předpisů EU.
Možná překvapení, ale v mém okruhu dodávek to všichni dodržují.
Je samozřejmostí, že pokud dodáváme rozvaděč má revizi, CE, dokumentaci.
Součástí dodávky je z 90% vždy kombinace silové časti, datové části a logické části PLC.

na čistě dle normy jste pak ale výrobci rozvaděče a zodpovídáte za to vy, včetně CE. Nebo se pletu?
0 x

sutrus
Příspěvky: 74
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod sutrus » 2 weeks ago

Ano, je to tak.
Koupíme rozvaděč - má CE
Zástavbové prvky do rozvaděče - mají CE
A nakonec jako celek dodáváme s dokumentací, revizí a CE.

U zákazníka to proběhne tak, že po montáži přijde jejich technik a opět prověří připojení do jejich sítě.
A opět provede minimálně revizi přívodu a zároveň kontroluje naši dodanou.
1 x

radekpaos
Příspěvky: 149
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod radekpaos » 2 weeks ago

Pak jo, řešení plně odpovídající normám a správné. Nicméně jak řešíte situaci, kdy prostě do daného místa přivést samostatné uzemnění nelze (ano, technicky lze vždycky všechno, je to otázka financí a případně vzhledu) - odmítnete zakázku? Nebo použijete třeba jiný než kovový rozvaděč a prvky, které přizemnění nepožadují? Nebo nějak jinak??
0 x


Zpět na „Hardware“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů