LHG 5 - zkušenosti

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
dagus

Re: LHG 5 - zkušenosti

Příspěvekod dagus » 29 srp 2016 18:25

Nevím proč si to myslím, ale někde jsem to tu četl. K bodu A, že je to nejhorší možná konstrukce ozařovače, je fakt že to "takhle" má i Tyhan a někdo psal opak, že jak to není středová anténa, tak že to má lepší parametry. To by musel říct někdo kdo zná klady a zápory jednotlivých konstrukcí. I když k Tyhanu to má daleko :)

S tím sítem AirGrida mě to taky zarazilo, že se nad tím nikdo nepozastavil a všichni to nasazují jakoby nic ke klientům. Taky by mě zajímalo, když ten sníh dělá takové neplechy se signálem (jakože si myslím že je to kravina u pětky), tak to by se dalo otestovat. Když dám do antény igelitku plnou vody a budu měřit změnu signálu tak to je přece ta nejhorší možná situace ne? Sníh tak hustý nebude a ledu tolik taky nebude ne?

Navíc když kouknu na 5G spoj na 7km když leje v celé lokalitě že spoje jdou na hranice svých možností, tak pětka pokles signálu skoro nic. 100mm srážek udělá dle Jirouse 7dbm, nevím jestli to nekecá, jelikož to neřeší vzdálenosti, ale praxe alespoň mě říká že to nebude tak žhavé. :)
0 x

mpcz

Příspěvekod mpcz » 29 srp 2016 18:56

Zdravím,
četl, ale asi jen zběžně. Nejednalo se o to, jestli je středová konstrukce dobrá, či blbá. Jednalo se o to, že na jednom místě někdo bezmyšlenkovitě o něčem řekne, spíše vypálí od boku, že šrot a o něco později že výborné. Pokud si to druhé už někdo nepřečte, zbytečně se očerní něco, co je třeba OK.
S tím sněhem je to tady prezentováno tak, že se jedná výslovně o mokrý sníh Nalepený asi na nějakou část antény, nebyla to Airgrid, ale tato:
http://www.aspa.cz/antena-smerova-5ghz- ... tor-z28630
a nejednalo se o útlum trasy, ale ztrátu zisku antény.
Mám jich několik ještě na střechách a jsem si tím naprosto jist, že problém nastane při hustém, mokrém, lepivém sněhu. K poklesu signálu dojde vždy při takovém počasí a pokles trvá ještě cca 2 hodiny po konci sněžení, není to tedy evidentně zvýšeným útlumem trasy. Ometání není potřeba. Stává se to asi tak 2x za zimu, dá se s tím žít, když člověk ví, že to zase naskočí samo.
Srovnávat dvě antény je nejlépe tak, že je na stejném místě zaměním a měřím a vidím. Jinak vznikají velké fámy o kvalitě / nekvalitě, vybájené grafy a vyzařovací diagramy, kde hraje dost roli práce grafika a křídový papír. Doporučuji to někdy udělat a uvidíte, kde je pravda.
mpcz, 29.08.2016
0 x

dagus

Příspěvekod dagus » 29 srp 2016 19:16

Ale přece když vezmu sloupec vody a vložím ho do antény, tak simuluji horší podmínky jak mokrej sníh. Nebo snad mokrej sníh je horší jak pytel vody? Horší jak déšť je jasný pač voda steče hned pryč. Ale když se to nasimuluje igelitkou, tak se udělá extrém jako by se tam držela voda. Na horách jsou antény s metrovejma nánosama sněhu ledu atd. a chodí to a na vyšších frekvencích, nebo má tak obří vliv kde ten sníh je, jestli na radomu, zářiči, nebo na reflektoru? Stále mám pocit, že je to problém dané antény, ne až tak dané konstrukce, ale jen rozvíjím diskuzi. Neříkám že se ti to na těch anténách neděje, ale jde o to čím to je. Pokud to nikdo nějak odborně nevyvrátí, tak se klidně ujmu testu s vodou, k ledu nemám přístup. Max že bych si udělal igelitku a dal ji do mrazáku i s anténou s jednotkou mimo vodu, ale aby tam bylo alespoň 10cm ledu :)

Ztráta zisku antény, to je divné ne? Ztráta je přeci max útlumem prostředí ač trasy nebo hned na anténě, jinak se s teplotou a podobně parametry moc nemění ne?
0 x

mpcz

Příspěvekod mpcz » 29 srp 2016 19:38

Ano, asi je to opravdu jen rozvíjení diskuze. Pochybuji, že se někdo bude do hloubky zabývat problémem s minimálním výskytem na anténě skoro 10 roku staré, dožívající. Zvláště, když tu někteří říkali, že jim to nedělá nikdy.
Ztráta zisku antény je normální výraz, aspoň mě to jako laikovi přijde docela OK. V učilišti nám tuším vysvětlovali zisk jako poměr té mojí vůči refernčnímu třeba dipólku ve stejném místě. Takže mi ten výraz přijde docela logický.
mpcz, 29.08.2016
0 x

basty
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 29 srp 2016 19:41

Obraz126.jpg

hosi, vim o cem mluvim... Vysoke misto, rok 2010, brutalni ledovice... Tohle je uz po obouchani pred sitem. Ale jinak na jinem miste, kde je tato antena natocena na sever, tak pri tezkem mokrem snehu to take znefunkcni do ocisteni...
0 x

dagus

Příspěvekod dagus » 29 srp 2016 19:45

Na staré anténě bych to netestoval, ta je mi fuk. Max bych to testoval na LHGčku, abych věděl co to klientům v zimě udělá. Ale proč to na UBNT nedělá, když je to konstrukčně podobné? Druhá věc je kde to dojde do extrému co má na fotce Basty :D u klienta skoro težko :)
0 x

pcwifi
antispam: Ano

Příspěvekod pcwifi » 29 srp 2016 19:53

skoro to typuju na vez CRa, taky sme na jedne hnili, konkurence tam mela 2 sita, ktera byla jede velky led, ale nikdo tam nesel celou zimu, takze to zjevne jelo... nu coz, waxky namrzaj minimalne a vzhledem k zimam poslednich let aspon v nizinach, nemam obavy ani o LHG5.
0 x
RB / x86 + RoS only. Patere Ray 11/17, UBNT 10 (docasne ), PtP + AP = 5G Mikrotik
2,4Ghz jen domů, venku 5Ghz.
Optiku si teprv ocuchavam tak se nedivte mym dotazum, taky nikdo nevypadl z optickeho hnizda zacatecniku moudry

basty
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 29 srp 2016 19:55

Mozna nedojde... kdo vi... ale ten tezky mokry snih mne na tom jednom miste zustaval pravidelne 1 - 2 za zimu. A to je vyska cca 250mnm. Jak je to treba s tim, kdyz mam 2 domy vedle sebe a oba jsou pripojeny na vysilac, ktery je v jedne rade? Myslim tim to, ze jsou ty LHG nasmerovany za sebou? I u toho sxt nereknu, kdyz ta antena je panelova a je "kryta" zarizenim. Ale sito... Tim padem uploadem mi antena 1 pali primo do anteny 2. Mozna je to ale v praxi v pohode. My jsme si se sitama uzili dost... Sice u kl bych to mozna i snesl... ale....
0 x

basty
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 29 srp 2016 19:55

pcwifi píše:skoro to typuju na vez CRa, taky sme na jedne hnili, konkurence tam mela 2 sita, ktera byla jede velky led, ale nikdo tam nesel celou zimu, takze to zjevne jelo... nu coz, waxky namrzaj minimalne a vzhledem k zimam poslednich let aspon v nizinach, nemam obavy ani o LHG5.

ano :)
0 x

mpcz

Příspěvekod mpcz » 29 srp 2016 20:09

dagus píše:Na staré anténě bych to netestoval, ta je mi fuk. Max bych to testoval na LHGčku, abych věděl co to klientům v zimě udělá. Ale proč to na UBNT nedělá, když je to konstrukčně podobné? Druhá věc je kde to dojde do extrému co má na fotce Basty :D u klienta skoro težko :)

Zdravím,
nějak se to zamotává a zdá se mi, že je řeč o ničem. Co ovšem udělá LHG-5 při sněhu / námraze, to bych viděl jako věc nanejvýše důležitou. Představa, že mi při sněhu odpadnou desítky a vám stovky klientů a bude třeba odmetání (odsekání není možné z důvodu přílišné fórovosti konstrukce) je značně znepokojující. Ale to podle mě tady nikdo nevyřeší ani kdyby měl klimatickou komoru. Co bych viděl jako reálný test je, že to minulou zimu Sergej měl na baráku u tety za polárním kruhem. Musíme bohužel jen čekat.
mpcz, 29.08.2016
0 x

dagus

Příspěvekod dagus » 29 srp 2016 20:35

basty píše:Mozna nedojde... kdo vi... ale ten tezky mokry snih mne na tom jednom miste zustaval pravidelne 1 - 2 za zimu. A to je vyska cca 250mnm. Jak je to treba s tim, kdyz mam 2 domy vedle sebe a oba jsou pripojeny na vysilac, ktery je v jedne rade? Myslim tim to, ze jsou ty LHG nasmerovany za sebou? I u toho sxt nereknu, kdyz ta antena je panelova a je "kryta" zarizenim. Ale sito... Tim padem uploadem mi antena 1 pali primo do anteny 2. Mozna je to ale v praxi v pohode. My jsme si se sitama uzili dost... Sice u kl bych to mozna i snesl... ale....

Tak sxt se stejně slyší, pač co jde panelkou je jedna věc a co chytíš z té desky je věc druhá, navíc všechno svítí i dozadu, více či méně. Viz vyzařováky Jirous antén. Když budu naivní tak to stejně řeší TDMA :D Ta mřížka je jemnější a myslím si že je to laděné tak, aby toho tolik dozadu nesvítilo, přecijen vlna má nějaký rozměr a projít by to nemělo "skoro" jako plným plechem. Za mě mi to vadí stejně jako ubnt plastovej sráč uprostřed paramoboly, kterej je dopředu ještě bůh ví jak stíněnej. Neberu nové ISO modely, ale dopředu to taky nění žádnej oheň proti normál parabole. Bude to podobnej "paskvil", ale u klienta co platí 300Kč a SXT je mimo vyzařovákem a ziskovostí dáváme par24 MIMO a to je sakra cenou jinde a návratnosti v nedohlednu.

Jinak při odsekávání ledu a ometání sněhu právě nechci trávit ani minutu a proto to řeším, ale zatím nikdo mi nebyl schopen říct proč by to mělo dělat. Ačkoliv si myslím že tu jsou lidi co znají odpověď.
0 x

stouracpetr

Příspěvekod stouracpetr » 29 srp 2016 20:47

Nekolik podrobnosti k rozvirenemu tematu-nemam po ruce odbornou literaturu,takze jen orientacne:

Kriticka mista u parabolickych anten bez radomu jsou predevsim :
-v blizkem okoli ozarovace-vrstva tajiciho snehu na ozarovaci dokaze zhorsit signal v radu desitek dB
-prostor mezi ozarovacem a reflektorem[reflektor-zrcadlo parabolicke anteny prestava byt pod nanosem tajiciho snehu homogenni odraznou plochou definovatelneho tvaru],snih funguje castecne jako spatne odrazna plocha a castecne jako utlumova hmota-kombinace mnohocetnych odrazu od reflektoru anteny,povrchu vrstvy tajiciho snehu a vln,proniknuvsich se ztratou a zpozdenim vrstvou tajiciho snehu a s fazovym zpozdenim se odrazivsich od zasnezene casti reflektoru ma na signal take destruktivni vliv.

Pri desti dochazi k podobne situaci,protoze je vsak tloustka vodniho filmu vzhledem k vlnove delce zanedbatelna,vyse uvedene komplikace se v prostoru mezi ozarovacem a parabolou temer neprojevi.

Led.ktery netaje[nizsi teploty okoli]nema na uroven signalu tak zhoubny vliv jako led nebo snih tajici.

P.S. Na clenitem povrchu perforovaneho reflektoru LHG 5 se vrstva tajiciho snehu ci ledu bude drzet obzvlast urputne.

Nedoporucil bych montovat LHG 5 na mista,kde je mozne na zaklade dlouholetych zkusenosti ocekavat v zime caste tani pomerne silne vrstvy snehu nebo ledu.
Naposledy upravil(a) stouracpetr dne 29 srp 2016 20:56, celkem upraveno 1 x.
0 x

dagus

Příspěvekod dagus » 29 srp 2016 20:54

Na Váš odborný pohled jsem čekal. Super vyčerpávající odpověď, proti postované anténě je výhoda že ozařovač vyhřejvá jednotka, ačkoliv to nebude žádný oheň. Vaší odpovědí se dá tato diskuze nad ledem uzavřít. Ještě jednou díky. :)
0 x

stouracpetr

Příspěvekod stouracpetr » 29 srp 2016 20:59

Не за что! :D
0 x

mpcz

Příspěvekod mpcz » 29 srp 2016 21:09

??
to dagus: Spíše bych řekl, že se neměla ani otvírat. Kolega Šťourač popsal, spíše potvrdil jen to, co zde padlo. To důležité, jestli je schopna nasazení obešel opatrným: "nedoporučuji", protože to ani jinak nejde. Ty popsané podmínky jsou dle mého totiž všude. Skutečnost je dle mého taková, že se ty antény budou tak jako tak masově nasazovat bez ohledu na doporučení / nedoporučení ve velké míře a rozsekneme to tady až okolo března 2017. Uvidíme.
mpcz, 29.08.2016
0 x

Zpět na “Hardware”