Zapojení přepěťové ochrany na LAN do PE?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
radekpaos
Příspěvky: 154
Registrován: 6 years ago

Zapojení přepěťové ochrany na LAN do PE?

Příspěvekod radekpaos » 1 week ago

Zdravím,
doposud jsem měl za to, že přepěťové ochrany pro LAN se MUSÍ zapojit na zemnění, nikoli na PE. Narazil jsem ale shodou náhod na https://velkoobchod.conrad.cz/prepetova ... .k615100#m, kde to je přesně tak uděláno -> přepěťová ochrana se zapojuje na kostru PC CASE. Je to špatně nebo doba pokročila a už to lze dělat i takto?
0 x

sutrus
Příspěvky: 74
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod sutrus » 1 week ago

PE vodič a kostra přístroje je vždy propojena. Pokud to tedy není zařízení třídy ochrany II, které ochranou svorku nemá.
U všech zařízení na kterých je po odpojení napájecího kabelu odpojeno i zemění(PE vodič) se kostry spojují takto.
0 x

radekpaos
Příspěvky: 154
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod radekpaos » 1 week ago

no ale tady jde přece o ochranu proti přepětí - a ta by se měla vždy připojovat na EP.
0 x

ef
Příspěvky: 622
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ef » 1 week ago

Přepěťová ochrana by se snad měla instalovat při přechodu OUT/IN. A ne až u konce. Souběh kabelů by znamenalo přeskočení přepětí.

Připojení na case PC je ještě větší hloupost, většinou jsou vodiče šňůry pro napájení PC pouze 0,75 mm2. Což je nedostatečné. Pro připojení přepěťové ochrany se doporučuje minimálně 2,5 mm2.
0 x

radekpaos
Příspěvky: 154
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod radekpaos » 1 week ago

no právě, mne tohle zapojení prostě hlava nebere:(
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 702
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 1 week ago

Přepěťová ochrana by se snad měla instalovat při přechodu OUT/IN. A ne až u konce. Souběh kabelů by znamenalo přeskočení přepětí.

Připojení na case PC je ještě větší hloupost, většinou jsou vodiče šňůry pro napájení PC pouze 0,75 mm2. Což je nedostatečné. Pro připojení přepěťové ochrany se doporučuje minimálně 2,5 mm2.


Přepěťová ochrana by se měla vždy zásadně instalovat podle doporučení výrobce.
V podstatě se dá obecně říct, že:
1) přepě'tová ochrana "hrubá", kde se předpokládá průtok bleskového proudu, se musí spojit dostatečně dimenzovaným vodičem na EP. Tato ochrana chrání většinou pouze bezpečnost lidí a instalovaná by měla být na přechodu z vnějšího prostředí do budovy.
2) přepěťová ochrana "jemná" už chrání připojené zařízení, ale jen v případě, že většinu energie už pochytá předřazená ochrana "hrubá". Podmínka, aby to zafungovalo je umístění na přechodu kabelů do rozvaděče, žádný souběh kabelů chráněných a nechráněných, minimální délka kabelu, kterým je ochrana připojena ke kostře chráněného zařízení a uzemnění chráněného zařízení.

Docela mě překvapuje úroveň znalostí zde, když by většina diskutujích měla mít platnou vyhlášku §50/1978 §6, kde je požadováná alespoň základní znalost.
2 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

rsaf
Příspěvky: 1001
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rsaf » 1 week ago

Je otázka, před čím zařízení vlastně chceme chránit. Ta přepěťovka připojená na kostru počítače je spíše nouzovka, každopádně taková ochrana může pomoci ochránit počítač před nějakým místním naindukovaným přepětím. Proti účinkům bleskového proudu při přímém úderu bude nejspíše úplně k ničemu.
0 x


Zpět na „Začátečnické témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: tomasbabik a 2 hosti