Stavba stožáru, co vše to obnáší.

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5064
Registrován: 11 years ago

Re: Stavba stožáru, co vše to obnáší.

Příspěvekod honzam » 9 months ago

3com píše:Záměr: Výstavba příhradového stožáru výšky 6m na soukromém pozemku majitele s kterým je sepsána smlouva o umístění a se vším souhlasí, napájeno 230V z jeho budovy na totožném pozemku. Co na to legislativa? V okolí není žádná stavba je to v poli... Může se hned začít stavět a nebo je třeba nejprve ohlasit... případně jaké kroky jsou potřeba aby vše bylo legislativně 100% ?


Dle zákona můžeš začít stavět hned, pokud se jedná o výšku do 8m. Chystáme se na něco podobného. Už jsi to začal realizovat?
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2866
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 9 months ago

nemuzes... teda asi jak kde, my jsme ani do 8m nemohli stavet bez stav. povoleni pred 3 roky.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... budoucnost bezdrátových sítí je jen mimo venek, kdo doteď nezačal s budováním optických sítí, půjde do 4 let pod drn...

Besito
Příspěvky: 601
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Besito » 9 months ago

pcwifi píše:nemuzes... teda asi jak kde, my jsme ani do 8m nemohli stavet bez stav. povoleni pred 3 roky.


Myslím, že od té doby byla novela zákona a říká, že do 8mi metrů je to bez papíru, do 15ti metrů ohláška a výš povolení... Ale raději si to zjistěte.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5064
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod honzam » 9 months ago

Besito píše:
pcwifi píše:nemuzes... teda asi jak kde, my jsme ani do 8m nemohli stavet bez stav. povoleni pred 3 roky.


Myslím, že od té doby byla novela zákona a říká, že do 8mi metrů je to bez papíru, do 15ti metrů ohláška a výš povolení... Ale raději si to zjistěte.

Přesně takhle nám to teď řekli na stavební úřadě. Neofiko potvrdili že do budoucna bude do 5ti metrů bez papíru. Kdo za tím stojí asi víme...
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod lukas » 9 months ago

Tady je to zase nějaké poblázněné :) Všechny sítě el. komunikací jsou stále upraveny v ust. § 103, odst. 1, písm. e), bod 4 stavebního zákona (SZ), který mj. říká, že

„stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují nadzemní a podzemní komunikační vedení sítí elektronických komunikací, jejich antény a stožáry, včetně opěrných bodů nadzemního, nebo vytyčovacích bodů podzemního komunikačního vedení, telefonní budky a přípojná komunikační vedení sítě elektronických komunikací a související komunikační zařízení, včetně jejich elektrických přípojek, s výjimkou budov;“


Z uvedeného vyplývá, že:
1. limit na výšku stožáru zákonem dán není a je to tak už řadu let. Asi by se mohlo stát, že by takový výškový limit byl v konkrétní obci stanovený územním, nebo regulačním plánem, ale s tím jsem se ještě nesetkal.
2. taková stavba by se tedy měla umisťovat a povolovat zároveň, a to územním rozhodnutím, územním souhlasem, nebo veřejnoprávní smlouvou (ust. § 78a, 92 a 96 SZ), nejedná-li se o stavbu podle § 79, odst. 2, písm. j), tedy

„antény do výšky 8 m včetně jejich nosných konstrukcí a souvisejících elektronických komunikačních zařízení umisťované samostatně na pozemku nebo na budovách“.


V takovém případě není potřeba ani „umístění územkem“ (...) a stavebník na stavební úřad „nemusí“. Tady jsem se zase setkal s názorem odboru ochrany přírody a krajiny jedné obce, podle kterého pořád potřebuji jejich stanovisko k záměru, je-li umisťován v extravilánu oné obce.

Do ohlášky by tak měly jít jenom „budovy“, tedy technologické kontejnery, pokud nebudou vybaveny certifikátem o výrobku plnícím funkci stavby (§ 103, odst. 1, písm. e), bod 16 SZ, nebo pokud je stavební úřad nevezme jako „kabelový rozvaděč“ dle § 104, odst. 12 zák. o elektronických komunikacích, podle kterého je součástí podzemního komunikačního vedení a to zase podle onoho § 103, odst. 1, písm. e). čísl. 4 SZ stavební povolení ani ohlášení nevyžaduje. Hezky propletené :)

Co se tady však nezaznělo a zaznít by mělo, jsou jiné novinky, které novela SZ přinesla. A to:

1. Pozitivní, že stále nemusíme dokládat souhlas vlastníka nemovitosti, na které záměr umisťujeme (dříve onen § 86, odst. 3 SZ ve spojení s ust. § 104, odst. 1 a odst. 4 zákona o elektronických komunikacích), byť to tak původně nevypadalo

2. Super negativní, že nově nemůžeme stavby vedení realizovat svépomocí (§ 160, odst. 3, písm. a) SZ). Důvodová zpráva uvádí jako příčinu změny „vysokou technickou náročnost prací a požadovanou odbornou kvalifikaci pracovníků“. U nás velký problém, dělal jsem si kvůli tomu autorizaci v ČKAIT, vyřizovali jsme živnosťáky na provádění staveb, abychom od SU zjistili, že i když pro cizí můžeme, pro sebe ne...


3. K „našim“ stavbám nově budeme povinně zpracovávat prováděcí dokumentaci a tu před realizací předkládat SU. Prováděcí vyhláška chybí, takže postup těžko ríct...

A tady by mě zajímalo, jak to vnímáte a budete řešit vy? Konkrétně hlavně ten bod 2.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 390
Registrován: 6 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 9 months ago

Takže když se ještě jednou hloupě zeptám na ten rozdíl:

1) Mám stožár s přimontovaným venkovním rackem, má výšku do 8 m. Není třeba vůbec nic řešit a mohu ho dát takřka kamkoliv...?

2) Mám stožár s přimontovaným venkovním rackem, má výšku 16 m. Je třeba řešit územní souhlas/povolení a co vše potřebuji (statický posudek, dokumentaci - jasně - ale co případně dál)?
0 x

Robotvor
Příspěvky: 753
Registrován: 8 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 9 months ago

honzam píše:
3com píše:Záměr: Výstavba příhradového stožáru výšky 6m na soukromém pozemku majitele s kterým je sepsána smlouva o umístění a se vším souhlasí, napájeno 230V z jeho budovy na totožném pozemku. Co na to legislativa? V okolí není žádná stavba je to v poli... Může se hned začít stavět a nebo je třeba nejprve ohlasit... případně jaké kroky jsou potřeba aby vše bylo legislativně 100% ?


Dle zákona můžeš začít stavět hned, pokud se jedná o výšku do 8m. Chystáme se na něco podobného. Už jsi to začal realizovat?


Už mu to nějaký ten pátek stojí :)
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod lukas » 9 months ago

divizna píše:Takže když se ještě jednou hloupě zeptám na ten rozdíl:

1) Mám stožár s přimontovaným venkovním rackem, má výšku do 8 m. Není třeba vůbec nic řešit a mohu ho dát takřka kamkoliv...?

2) Mám stožár s přimontovaným venkovním rackem, má výšku 16 m. Je třeba řešit územní souhlas/povolení a co vše potřebuji (statický posudek, dokumentaci - jasně - ale co případně dál)?


1) Jo.

2) Bude to na uzemko, takže buď územní souhlas, územní rozhodnuti, nebo veřejnoprávní smlouva.


Zjednodušene: Na začátku se rozhodnes, jak to řízení povedes, typicky podle účastníků, jejich počtu a ochotě případne něco podepsat. Vypracujes projekt podle vyhlášky (statika nemusí být vždycky), vybehas stanoviska, podas na úřad a podle typu řízení budeš čekat a občas průběžně doplňovat :) Pak dostaneš nějaký titul, podle toho typu, na základě kterého to můžeš realizovat, až bude v právní moci. No a nove si teda najmes stavební firmu se stavbyvedoucim s kulatým razítkem, která ti to realizuje. A pak kolaudujes.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5064
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod honzam » 9 months ago

lukas píše:No a nove si teda najmes stavební firmu se stavbyvedoucim s kulatým razítkem, která ti to realizuje. A pak kolaudujes.

Takže do 8mi metrů to můžeme stavět svépomocně?
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod lukas » 9 months ago

honzam píše:
lukas píše:No a nove si teda najmes stavební firmu se stavbyvedoucim s kulatým razítkem, která ti to realizuje. A pak kolaudujes.

Takže do 8mi metrů to můžeme stavět svépomocně?


Podle me ano, pokud se bavíme o te stavbě podle 79ky. Stále je to cele hrozne moc na uvážení úředníka a toho, jak moc chce prudit. Ale nebál bych se toho a v nejhorším tvrdil, ze jsem to udělal loni :)
0 x

Orel005
Příspěvky: 709
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Orel005 » 7 months ago

Dobry den,
mozna se ptam taky hloupe, ale predem dekuji za jednoduchou odpoved. Pokud budu mit prihradu na soukromem objektu do 15 metru, musim to jen ohlasit, nebo mit stavebni povoleni ? Myslel jsem si do ted ze to lze jen do 8 metru.
0 x
http://www.orelsoft.cz / Jediny ISP s HI-TECH servery bez instalacnich poplatku ve stredni Evrope.
Napriklad: 64 jader, 256 GB ram, 4x600 GB SAS 15k, 1 Gbps pripojeni za 14 000,- Kc / mesicne vc. dph.

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod lukas » 7 months ago

Pro 15m ani ohláska, ani stavební povolení, ale územní rozhodnuti o umístění stavby, nebo jeho alternace (územní souhlas, veřejnoprávní smlouva). Výjimkou by mohli být obce, kde je v regulačním plánu limit třeba vyšší, jak těch 8m ze zákona.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1249
Registrován: 12 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 7 months ago

Nejlepší je zajít na SÚ a zeptat se co a jak. Mě například řekli, že je celá obec součástí památkové zóny - včetně jejího okraje, kde jsem sloup zamýšlel postavit a musím mít mimo jiné souhlas památkářů....
0 x

lukas
Příspěvky: 643
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod lukas » 7 months ago

Určitě, nejlepší je zajít přímo za tím, kdo ten katastr dela a domluvit se. Ale po tom, co tady někteří psali, ze jim řekli, je fajn se vyzbrojit argumenty a jít na jistotu.

Památková zóna pro celou obec nutne nemusí být problém. Jinak samozřejmě těch stanovisek tam bude hromada, bez ohledu na typ řízení. Dneska to dělají ORPckove obce, co mají ty speciální úřady (silniční, vodoprávní, lesní, myslivecký, odpady, vzduch, ochrany přírody,...). Posles jednu zadost o koordinované stanovisko a za měsíc jich dojde na jednom papíru všech 8, nebo kolik.
0 x


Zpět na „Začátečnické témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti