Hotspot

Návody a problémy s konfigurací.
tulo

Hotspot

Příspěvekod tulo » 5 months ago

Ak to nebude na obtiaž, tak by som dal do pléna pár otázok, kým začnem a v polovici zistím, že sa nedá. Idem masívne upgradnúť sieť, ostáva mi už teraz v príprave veľa nanostationov 2. Je mi to ľúto vyhodiť tak by som chcel urobiť hotspoty pre ľudí. (to čo chce EU robiť za ťažké milióny). Konektu mám celkom dosť. Hlavná brána beží na mikrotiku, všetky switche po trasách mám buď mikrotik alebo edgeswitch alebo netonix.
A teraz tie otázky: (asi budú blbé, ale nikdy som nejaký hotspot systém nerobil)
Na hlavnej bráne si doinštalujem hotspot - nejako tam nadefinujem pravidlá (to si doštudujem)??
Vyrobím si vlanu po celej sieti a do tej vlany pripojím všetky Nanostationy??
Nanostationy budú nakonfigurované ako bridge. ??
Nanostationov bude keď to dokončím max 30 ks. ?? Vadí keď ich bude tolko v jednom "segmente - vlane"
Môže byť, že všetky budú mať rovnaké ssid budú bez zabezpečenia a všetko vyrieši hotspot na bráne?
Ako je to teraz s ohľadom na GDPR?
Neviem ako s logovaním prevádzky v SR na takýchto miestach?

Vopred ďakujem za odpovede.
0 x

coolerman1

Příspěvekod coolerman1 » 4 months ago

Zistil si nieco viac ? Tiez by ma to zaujimalo.
0 x

ludvik

Příspěvekod ludvik » 4 months ago

tulo píše:Na hlavnej bráne si doinštalujem hotspot - nejako tam nadefinujem pravidlá (to si doštudujem)??

Ano. Ale velice doporučuji to mít úplně mimo. Hotspot si vytváří vlastní pravidla a cpát to mezi něco na hlavní bráně ... ne, že by to nešlo, ale já bych to nedělal. Zblázníš se z toho.

tulo píše:Vyrobím si vlanu po celej sieti a do tej vlany pripojím všetky Nanostationy??

Klidně. Možností je spousta. Třeba tunely (on ne každý má možnost čistého L2 po celé síti).

tulo píše:Nanostationy budú nakonfigurované ako bridge. ??

Ano. Přeci nechceš všechny usery z ulice schovat za jednu IP (udělat opravdu router sice asi nějak půjde, ale od doby co zrušili SDK je to skoro nemožné. Čili tam opruzuje NAT).

tulo píše:Nanostationov bude keď to dokončím max 30 ks. ?? Vadí keď ich bude tolko v jednom "segmente - vlane"

Nevadí. Stejně je vhodné (spíš nutné) použít na AP client-isolation. A jinak - vem to čert. Stavíš přeci veřejný hotspot, ne?

tulo píše:Môže byť, že všetky budú mať rovnaké ssid budú bez zabezpečenia a všetko vyrieši hotspot na bráne?

Ano.

tulo píše:Ako je to teraz s ohľadom na GDPR?

Těžko říci.

tulo píše:Neviem ako s logovaním prevádzky v SR na takýchto miestach?

Nevím.
0 x
Ohledně GDPR již nediskutuji. Když nic nevím, musím si to nastudovat jinde - a pak už to vím a nemám potřebu diskutovat zde.

tulo

Příspěvekod tulo » 4 months ago

Zatial som v stadiu zbierania... Likvidujem este posledne zvysky 2.4 kovej siete, ak som sa tomuto nevenoval. Technicky to pojde postavit asi celkom OK. Otazka legislativna bude v nasom state asi tazsia.
0 x

tulo

Příspěvekod tulo » 4 months ago

to ludvik: vyclenit samostatny stroj dnes nie je problem.

s tymi tunelmi to tiez nie je zly napad vsade mam ako switche routre mikrotiky takze by to slo asi dokonca jednoduchsie ako s vlanami.

dakujem zas ma to niekam posunulo.

co sa tyka logovania skor ma asi trapi nejake zakladne overenie napr cez sms typu daj cislo pride ti kod a nech si ho potom policajti hladaju ak nieco.
0 x

joker
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 3 months ago

Takovy system mel FON.COM kde jsi musel se zaregistrovat nebo se overit kreditni kartou.

Ale zrusili to, nevim zda kvuli GDPR.
0 x

edusko

Příspěvekod edusko » 3 months ago

My ideme budovat nejake free hotspoty s eu dotacii podmiebka centralny manazment a logovanie len to som dal este preverit ako sa ma logovat
0 x

JirkaRTJ
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JirkaRTJ » 3 months ago

S tím logováním by mne to také zajímalo, otázka je zda stačí MAC, IP nebo se nějak musí to zařízení autentizovat alá SMS, mail.. apod.. Dej vědět.. Todle by v CZ mohlo být stejné..
0 x

joker
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 3 months ago

Tak to by mohl byt dobry system na vysledovani pohybu osob treba ;-)
0 x

tulo

Příspěvekod tulo » 3 months ago

edusko: Nemáš nejaké informácie o tom logovaní, čo tam dať, tlačia na mňa aby som spravil ponuku do jednej lokality, kde sa nikomu nechce ísť na ten verejný internet.
0 x

coolerman1

Příspěvekod coolerman1 » 3 months ago

edusko píše:My ideme budovat nejake free hotspoty s eu dotacii podmiebka centralny manazment a logovanie len to som dal este preverit ako sa ma logovat

Z EU dotacii ,tam je viacero veci ,Hotspot 2.0 , Mimo AC rychlost,minimalna rychlost 30Mbit ,1500€ na AP :-D

Ja som to riesil zatial cez TP-LINK EAP110-outdoor a cez Captive portál a cena na AP 50€
0 x

edusko

hej je to strasne jednoduche riesenie my pouzivame mk 2011 a sektoru ubnt nano2
0 x

coolerman1

edusko píše:hej je to strasne jednoduche riesenie my pouzivame mk 2011 a sektoru ubnt nano2

Ako riesis hotspot 2.0 a nano nesplna rychlostny limit nie ?
0 x

edusko

rychlostny limit nie je 30m na klienta ale na privod
0 x

coolerman1

[/color]
edusko píše:rychlostny limit nie je 30m na klienta ale na privod

vidim nesulad s
1.Kompaktné dvojpásmové WiFi zariadenia (2,4GHz - 5 GHz), ktoré sú certifikované
pre európsky trh.
5. Súlad s „802.11ac Wave I, Institute of Electrical and Electronics Engineers“ (IEEE)
štandardom
12. Súlad s Hotspot 2.0 (Passpoint WiFi Alliance certification program).
a ano 30Mbit je na privod celeho systemu ,ale "Jednotný SSID „WiFi pre Teba“, minimálna rýchlosť 30 Mbit/s na celú sieť. Odporúčame
zaviesť aj limit na sťahovanie dát. " :)
Poplatky na zriadenie internetu predstavujú neoprávnený výdavok. Prijímateľ v ŽoNFP
garantuje internetové pripojenie minimálne 30 Mbit/s.
0 x

Zpět na „Konfigurace“