nevypoveditelna smlouva?

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.
Jap
Příspěvky: 184
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano

nevypoveditelna smlouva?

Příspěvekod Jap » 2 years ago

ahoj,

situace:

- "smlouva o umisteni telekomunikacniho zarizeni"
- uzavrena mezi druzstvem a s.r.o.
- datum uzavreni je brezen 2009
- je v ni ustanoveni:

"Tato smlouva je uzavrena na dobu neurcitou. Smlouvu lze ukoncit vzajemnou pisemnou dohodou smluvnich stran nebo zaniknutim alespon jedne smluvni strany bez pravniho nastupce"

podle vyse uvedeneho ustanoveni to vypada, ze vypoved je mozna pouze v pripade, ze se na ni dohodnou obe strany. co ovsem v pripade, kdy by druzstvo chtelo smlouvu vypovedet jednostranne (a sro s tim logicky nebude souhlasit)?

dik
0 x

disk
Příspěvky: 315
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod disk » 2 years ago

Jedna z možností: jaké jsou sankce při jednostranném ukončení popřípadě nedodržení smlouvy? Pokud nejsou uvedeny, není co řešit.
0 x

Standula
Příspěvky: 173
Registrován: 10 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Standula » 2 years ago

Že je něco ve smlouvě, ještě neznamená, že to tak je (vlastní zkušenost a poměrně častá). Pořád jsou nějaké nadřazené paragrafy, podle kterých se musí řídit různá ustanovení. A pokud to dáš k soudu může to dopadnout všelijak. Takže bych si nastudoval co na to říká zákon, případně rovnou vyhledat i u nějakého advokáta judikaturu - která jistě bude. Jestli nejsou uvedeny ve smlouvě sankce, tak asi můžou být v klidu a jít do případného sporu. Jestli si tam sankce za porušení napsali pak jsou to blázni :-) a je to loterie.
0 x

Uživatelský avatar
TTcko
Příspěvky: 587
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod TTcko » 2 years ago

Pokud je to na dobu neurčitou, tak 3 měsíce...
0 x

Jap
Příspěvky: 184
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jap » 2 years ago

TTcko píše:Pokud je to na dobu neurčitou, tak 3 měsíce...


nasel by se odkaz na zakon? jeste je otazka, zda to bylo uzavreno podle obcanskeho nebo obchodniho zakoniku a nove tedy na to plati novy obcan nebo zakon o obchodnich korporacich..

dik
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 171
Registrován: 11 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 2 years ago

Takováto smlouva podléhá starému občanskému zákoníku, resp. zákonu o nájmu a podnájmu nebytových prostor 116/1990 Sb. Otázkou je, zda citované smluvní ustanovení lze dostatečně bezpečně považovat za jinou dohodu ve smyslu §10 citovaného zákona. Jsem nakloněn názoru, že lze a tomto případě by opravdu nebylo možné smlouvu vypovědět. Jiná kapitola je samozřejmě vymahatelnost takové smlouvy - pronajímatel tahá vždy za delší konec...
0 x

PavelPs
Příspěvky: 1
Registrován: 1 year ago

Příspěvekod PavelPs » 1 year ago

Tak pokud je smlouva vypověditelná na základě dohody obou stran, tak to znamená, že jeden z účastníků podá návrh, a ten druhý ho buď přijme, nebo ne- pokud nejsou schopni dojít k dohodě, tak nastupuje mediátor, nebo soud, myslím si já, ale doporučuju ještě konzultaci, třeba na https://comeflexoffice.cz/sluzby/pravni-sluzby , nebo u jiného on-line právníka, to je nejjednodušší a jistota je jistota....
0 x

Uživatelský avatar
zdenek.svarc
Administrator
Příspěvky: 1590
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod zdenek.svarc » 1 year ago

PavelPs píše:... ale doporučuju ještě konzultaci, třeba na ...

Obezřetně s tou reklamou.
0 x

hol
Příspěvky: 851
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 1 year ago

dle mého osobního názoru neprávníka ... také bych doporučil cestu, jak tu výše píšete. Oslovit protistranu s nabídkou výpovědi nebo dodatku smlouvy, doplnit rozumné zdůvodnění. Pokud protistrana nebude refletovat vůbec nebo se bude změnám bránit, poslal bych i přes to výpověd jednostranou a konal tak, že již smlouva neplatí. Pokud nejsou uvedené sankce, nejde o nic. Pokud jsou uvedené (a nebo i preventivně), jejich uplatnění bych eventuelně předešel návrhem nové smlouvy s již lépe definovaným způsobem výpovědi, ale jinak obecně nezhoršenými podmínkami. Tím zamezíte tomu, aby protistraně vznikla prokazatelná škoda, kterou by na pronajímateli následně mohli zkusit vymáhat.

Pokud na novou smlouvu přistoupí, je možné ji obratem vypovědět již podle stanovených podmínek. Pokud ne, choval bych se, jakože nová smlouva nevznikla i přes prokazatelný zájem jedné strany a stará byla jednostraně vypovězena, tj. neplatí po 3 měs výpovědní době od data prokazatelného doručení protistraně. Další debatu na toto téma bych již nevedl a věc uzavřel.

Kdyby došlo na spor, myslím, že by značný vliv hrála snaha o narovnání smluvních vztahů stranou jednou a naopak záměrná nesoučinnost strany druhé. Soudní spor by v nejhorším znamenal obnovení smlouvy (ale pravděpodobně již ve vypověditelném znění) a úhradu výloh. Asi bych se toho nebál, pokud protistrana není CETIN nebo T-mobile. Ale i O2 se dalo ze střechy vyhodit smlouva nesmlouva, aniž by kladli velký odpor. Až jsem se nestačil divit, jak je to snadné.
1 x


Zpět na „Právní záležitosti ISP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: TTcko a 4 hosti