NGA dotace

Právní problematika, závazná legislativa, provozní a lokalizační údaje, atd.

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6271
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 3 years ago

mě by jen zajímalo jak to chtějí udělat když je problém 10 let dostavit kousek dálnice...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2950
Registrován: 11 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 3 years ago

smesne nerealne pitome a blbé, ti pantáti asi nevi jak vypada nase vlast a uz vidim jak nekdo velice rad a velkymi narucemi sype nekomu love aby privedl voptyka do obce 10km od civilizace kde je 50 domu... a do roku 2018/2020 ? :lol: asi dorazila nova varka huleni a je to dost hutnej matros. ty 3/5 let budou jen vyrizovat potrebny povoleni / podmazavat aby jim tam dali razitko.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... budoucnost bezdrátových sítí je jen mimo venek, kdo doteď nezačal s budováním optických sítí, půjde do 4 let pod drn ( do konce r. 2021) i diky 3,7Ghz u velkych operatoru

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6271
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 3 years ago

jasně, ale zase na druhou stranu potřebovali bychom tu konkurenci na bázi optické trasy, protože tu máme jedinou možnou široko-daleko a to RWE a potom si tu střílí ceny naporsto několikanásobně vyšší než kde je více uzlů.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

ludvik
Příspěvky: 4189
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod ludvik » 3 years ago

Jenže pokud to postaví stát, tak absolutně nebude vědět, co za to chtít ... Tedy bude chtít minimálně to, co RWE.
Prostě je to celé jedno velké svinstvo.
0 x
Ohledně GDPR již nediskutuji. Když nic nevím, musím si to nastudovat jinde - a pak už to vím a nemám potřebu diskutovat zde.

milan.zelina
Příspěvky: 294
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 3 years ago

Asi tak, jako kdysi "Internet do škol".
Další socanské svinstvo prolezlé korupcí.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Majklik » 3 years ago

Hle, pozitivní článek. Ještě předevčírem tvrdili v jiném, že na to zadrátování bude potřeba těch miliard 150 a čas do roku 2030 s upřesněním, že 25 se jich sežere jen na rozjezd akce do roku 2020. Nu, a ICT odpbor České pošty by si vzal z té NGA dotace těch 6 miliard pro sebe, za což by vybuduval skvělou databázi již existující infrastruktury a dle té DB pak ISPíkům radil, kde mají kopat za své další, aby bylo zářného cíle dosaženo (a až kdyby nikoho neukecali, tak by financovali výstavbu ze svého).
0 x

mpcz
Příspěvky: 2635
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mpcz » 3 years ago

Majklik píše:Hle, pozitivní článek. Ještě předevčírem tvrdili v jiném, že na to zadrátování bude potřeba těch miliard 150 a čas do roku 2030 s upřesněním, že 25 se jich sežere jen na rozjezd akce do roku 2020. Nu, a ICT odpbor České pošty by si vzal z té NGA dotace těch 6 miliard pro sebe, za což by vybuduval skvělou databázi již existující infrastruktury a dle té DB pak ISPíkům radil, kde mají kopat za své další, aby bylo zářného cíle dosaženo (a až kdyby nikoho neukecali, tak by financovali výstavbu ze svého).

Zdravím,
nevím přesně, nikde jsem nenašel srozumitelný popis, co ty dotace a NGA znamenají, ale jako laik si to vysvětluji takto:
platíme daně, které se odešlou do Bruselu, pak se v jiné podobě vrátí zpět předem určenému subjektu a ten za jejich určitou část vybuduje něco, co ani není moc potřeba. Tím nás možná některé připraví o celou, popř. část živnosti a našich dlouhodobých investic bez nároku na náhradu. Zpravidla půjde o subjekt, který dlouhodobě není schopen vyřešit ani své, ty nejjednodušší problémy. Určitě je to ta nejsprávnější cesta pro budování zdravého konkurenčního prostředí.
Proto je asi také potřeba ta dlouhá cesta peněz tam i zpět, aby se ztratil přehled. Kdyby to rozděloval MNV, vidělo by do toho moc lidí.
Zdá se, že to stát myslí s usnadněním práce podnikatelům opravdu vážně. Ve vztahu k optické síti je jasné, že velká většina se nebrzdí pro nedostatek peněz, ale pro příšerné, dlouhodobé a drahé úřední tahanice s povolovačkami a tak podobně. Navíc, ten rychlý internet není špatná věc, ale z mých zkušeností vím, že kdo má aspoň 10Mbit linku, málokdy touží po 30M lince. Spíš jsou takoví, co by chtěli 5Mbit za polovic peněz. Pokud jde o tzv. Bílá místa na mapě, nevím o nich. Vím jen, že pokud by byla, nějaký provider by je určitě řešil. A velice rád. Pokud je neřeší, je to nejspíše proto, že je tam pár lidí a náklad by se nezaplatil ani za 100 let. Jsem zvědav, jak se takové a podobné situace vyřeší pomocí těch dotací.
mpcz, 14.08.2015
0 x

milan.zelina
Příspěvky: 294
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod milan.zelina » 3 years ago

Jednoduše nevyřeší, je to jen tunel a další rozrádačka.
0 x


Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6271
Registrován: 10 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 3 years ago

tady je dobrá otázka a to co je lepší, jestli aby se dostace přidělily firmám a pokřivil se tak telekomunikační trh a nebo aby se peníze utopily v nějakém korupčním projektu :?: :?:
pro mě asi to druhé :mrgreen:
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

bezdratsmrdi
Příspěvky: 77
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod bezdratsmrdi » 3 years ago

Zajímavý model by byl, kdyby se prostě vytipovaly oblasti, kde fakt nic moc není a šlo se na to ne od molocha ale obráceně, od lokalit.

Pak by se vybral okruh lidí, co by to stíhali, složili nějakou zkoušku, kde by ukázali, že fakt umí dostat konekt z bodu A do bodu B a vědí jak to funguje + by dostali nějakou nalejvárnu o projektu a legislativě a rozpočtových limitech, dostali na krk nějakou tu oblast, kterou musí v nějakém čase připojit, a za ty europrachy by se koupil pořádný hardware, který by zůstal eráru a dotyční budovatelé/správci by brali nějaký keš měsíčně za to, že se o to starají. Už z těch peněz, co by platili lidi + by se z toho samozřejmě cálovaly pronájmy a konekty. Vyšlo by třeba 500.000 uživatelů roztroušených porůznu v lokalitách totálních zapadákovech lomeno 1000 budovatelů/správců, měsíčně by useři platili třeba 200-300 měsíčně, aby bylo na správu, náklady a regeneraci, prostě takový velký superfreenet . Všichni by byli spokojení, vlk by se nažral, koza zůstala celá, zvedla by se zaměstnanost a ještě by se umořily dotace a lokální i velcí ISP by měli odbyt, protože jim by se platilo za dodávání konektivity pro tyto odlehlé lokality. Defacto jde o obdobu toho, co se dělalo před 10 lety, kdy vznikalý různé spolky na dovedení netu, jen by to bylo řízené centrálně a přednostně tam, kde samovolně díky velké roztroušenosti žádný takový spolek nevznikl.
Silné to neohrozí, samozřejmě pochybné vesnické firmy by to mohlo ohrozit, ale to není primárně nutně špatně, že wifince, co za každého počasí spadne, někdo udělá konkurenci. Je jasné, že do vesnice s 10 lidmi lokální patlal nic nezaplatí, ale když už se mají plýtvat dotace, tak ať to aspoň k nečemu je a jde to fakt tam někam do kotěhůlek, kde by se nic normálně fungující síti nikdy nezaplatilo a ne do kapes oligarchů a oligopolů na dumping a předražené projekty.

Realizace by nemusel být zas takový problém - starostové fungují a každý občan je občanem nějaké obce... Obce vyplní dotazník a tam, kde to bude největší trága, tam se začne přednostně a pokračovat se bude do té chvíle, dokud nedojdou prachy nebo jiné zdroje. Easy and logical.

Osobně bych coby živnostník neměl problém se pár hodin denně věnovat lítání někde po dacanovech a hledání způsobu jak připojit nové ovečky, pokud by to někdo zaplatil, a určitě bych z toho měl lepší pocit než z toho, že tady okolo města kanibalizujeme, protože 50km za město ven se prostě síť dělat nevyplatí, tak holt tamní musí vzít zavděk "netem" od tamního místního patlala, co stěží chápe, co je anténa, nebo jít do "4G", které po hodině youtube na full HD se na zbytek měsíce zastaví, potažmo "ADSL", rychlost někde mezi ISDN a 54k modemem.
0 x

the.max
Příspěvky: 1252
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Sudetten land
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod the.max » 3 years ago

1) každá dotace vždy nějakým způsobem pokřiví trh a volnou soutěž.
2) státem řízené plánování jsme tu již před časem měli a všichni snad vidíme, kam až jsme to dopracovali.

Takže pokud by se měli dotace rozdělovat tak, aky nikoho nezvýhodnili, tak by se asi museli rozdělit mezi všechny subjekty podnikající v daném regionu. A i kdyby je dostal pouze jeden vybranej subjekt, kdo a jak zajistí přístup k infrastruktuře ostatním, které dotaci nedostali, ale pokud by se na infrastrukturu nedostali, byly by diskriminovány. A i kdyby ano, tak za jakou cenu? Že by to mělo zajistit to centrální plánování???

V tomhle případě mi připadá jako méně špatné východisko, jak už tu okoun psal, ať se to raději rozkrade na úrovni vlády.
0 x
Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté.

Jednou jsem se dotkl ukazováčkem UBNT a slezl mi z něho nehet. Od té doby na UBNT nesahám.

bezdratsmrdi
Příspěvky: 77
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod bezdratsmrdi » 3 years ago

No to s těmi všemi subjekty to právě není ve sporu, prostě vytipovat oblasti na prd na jedné straně a vyhlásit řízení, do kterého se může přihlásit každý, kdo v oboru něco dělá resp. prokáže, že něco umí, a mezi ně tu zátěž rozdělit. Pokud se do toho může přihlásit každý, tak tam jistý férový prvek je. A udělat to na úrovni osob jako takových, tj. firma by dodala seznam lidí, které jsou k dispozici a mají na takovýto projekt časové dispozice a odměňovat ne firmu jako celek, ale podle jednotlivců od kusu, prostě z nich udělat jeden velký pracovní tým a odměnit je z dotací rovným dílem podle odvedené práce. Vzhledem k tomu, že dotací je vždy nějaké procento, tak by to vypadalo třeba tak,že firma A dodá 100 lidí, cash neomezený, dotaci dostane ovšem úměrnou jen 100 lidem a jejich odvedené práce, takže neshrábne celou, ale jen její podíl, na který má nárok. Malý ISP Franta a Pepa dodají sebe samy - 2 lidi, cash mají jen 100k, dotaci dostanou dejme tomu 200k, protože nevyčerpají svou kvótu. Firma Jirka a Marek na to jde chytřeji, dodá taky 2 lidi, má volných 100k, ale půjčí si 400k z banky, takže dostane dotaci v plné výši dejme tomu třeba 1M coby strop připadající na 2 pracanty. A motivovat primárně nejen k jednorázové výstavbě, ale k té letité následné správě. Pokud by se dotyčný již o zapadákovy starat nemohl, tak by tu část sítě prostě nabídl ostatním z programu. Časem by se ten subjekt stejně mohl osamostatnit (jako nějaká právní forma, třeba i neziskovka), případně prodat po částech místním ISP např. formou aukce, dotace jsou vždy vázané na nějaké fixní období dotovaného subjektu, že musí splňovat nějakou podmínku dotace x po dobu y let. Tohle nejsou neřešitelné problémy, spíš nastavení parametrů. Pokud se totiž začne od konce, tak je aspoň jistota, že ta dotace bude účelná (bude tam podklad - obec prokazatelně řekne, že na svém území má lidi s netem na prd), a spravedlivá (může se přihlásit úplně každý - rovnost šancí). Problém ČR oproti Evropě je, že stejně jako jsme byli zemí, kde je více spisovatelů než čtenářů, tak jsme zemí, kde je více poskytovatelů než uživatelů. To jinde není.

Že dotace jako takové jsou špatně samy o sobě, o tom není sporu. Efekt dotací v naší kotlině, je jen krásným příkladem - přínosem dotace je zatím strach, závist, nejistota, vztek, beznaděj a další podobné prospěšné věci. Pak se musí vymýšlet způsoby, jak je rozdělit a kočkopsy. Ale pokud mají být dotace spravedlivé, musí být možnost se o ně přihlásit pro každého stejná. tj. rovné šance a to nejde zajistit jinak než od rovných parametrů, které mají všichni účastníci stejné - jediným rovným parametrem v tomto případě jsou ruce, hlava a nohy. Bohužel dotace jsou jen na procenta, takže i když fér by bylo spíš založit nový subjekt se 100procentním financováním z dotací, protože každý je jinak bohatý či chudý, tak tady se musí vymyslet něco "jen" co nejméně nerovného a křiklavého. Snaha to spláchnout do hajzlu je samozřejmě ideálním řešením.

Jinak to, co jsem tu napsal, neberte jako nějaké směrování k cíli, jen když si to tak vememe, tak snaha je defacto velmi podobná, stát chce založit nový subjekt pro dotace, a ten vybuduje NĚCO centrálního ala CETIN s. o. a samozřejmě se tím problém odsouvá jen o level dál (kdo to bude stavět a za kolik, proč a komu a jak, a kdo bude dělat výběrka, a protože jsme v Česku, tak všichni už řvou, že to bude tunel). To už založení subjektu s rovnými šancemi a jít na to ne od středu nějakou centrální infrastrukturou řízenou od stolu, ale od konce od jednotlivých vesnic, vypadá logičtěji.
0 x

the.max
Příspěvky: 1252
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Sudetten land
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod the.max » 3 years ago

Fajn a kdo zaručí, že výběrko nebude ušité na míru jedné firmě, která si ještě navíc i vybere další firmy, které se umístí za ní? Vždyť je to takhle prakticky u všech výběrových řízení, ve kterých prachy utápí stát, nebo unie.
0 x
Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté.

Jednou jsem se dotkl ukazováčkem UBNT a slezl mi z něho nehet. Od té doby na UBNT nesahám.


Zpět na „Právní záležitosti ISP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů