UFiber - GPON od Ubiquiti

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
UBNT-Peli

Re: UFiber - GPON od Ubiquiti

Příspěvekod UBNT-Peli » 1 year ago

oscar píše:momentálne mame nasadené 3 OLT od HUAWEI. Je možné zaslať na test 1ks ONU jednotku na test?

Dobrý den,
můžete mi poslat PM s informací jaký typ OLT, kolik cca jiných ONU na něm máte a případně jakou verzi FW v něm používáte? Zapíšu si Vás a případně bychom se pak domluvili.
Děkuji
0 x

helapc

Příspěvekod helapc » 1 year ago

Optická brána je vše v jednom. GPON vstup, router a WiFi. O testování zájem mám psal jsem PM už při prvním příspěvku posílám znovu.

PS. Úroveň signálu na display je užitečná funkce.
0 x

UBNT-Peli

helapc píše:Optická brána je vše v jednom. GPON vstup, router a WiFi. O testování zájem mám psal jsem PM už při prvním příspěvku posílám znovu.

Rozumím, tedy GPON ONU v režimemu Router a s WiFi. Zapisuji si vás - více v PM.
0 x

forkman
antispam: Ano

Příspěvekod forkman » 1 year ago

Rád bych přispěl se svým názorem. Po krátkém provozu GPON s OLT Huawei jsme narazili na zásadní problém při použití L2 ONU s obyčejným wifi routerem třetí strany. Wifi router totiž není v naší "moci" a případný problém není možné diagnostikovat. Samozřejmě vidím stav na GPONu, ale pokud mi zákazník hlásí nefunkční internet, nezjistím nic kromě toho, jestli je tam link.

Proto bych byl hlavně pro L3 zařízení s Wifi s odděleným managementem pro operátora a usera (dostupná pouze konfigurace LAN).

Druhou možností by byla kombinace ONU a wifi routeru s dvouúrovňovým managementem. Stále ale hrozí to, že zákazník přepojí kabel z WAN do LAN a nepojede nic. To se na L3 ONT prostě rozbít nedá :)

Nezanedbatelný parametr je samozřejmě cena, takže pokud by se jednalo pouze o L2 ONU za perfektní cenu, pro nízkonákladové přípojky by to nebyla špatná volba.

Mohl bych taky poprosit o zařazení do testování? WiFi část sítě jedeme komplet na UBNT, takže by to byla logická volba.

Jaké je v plánu vyvíjet OLT? Líbilo by se mi něco malého 1 - 2portového, co bych použil na ostrovní GPON pro max 50 klientů, kam se ještě nedá dokopat. Řešení od Huawei za tisíce USD se v tomto případě nezaplatí.
0 x

UBNT-Peli

forkman píše:Rád bych přispěl se svým názorem. Po krátkém provozu GPON s OLT Huawei jsme narazili na zásadní problém při použití L2 ONU s obyčejným wifi routerem třetí strany. Wifi router totiž není v naší "moci" a případný problém není možné diagnostikovat. Samozřejmě vidím stav na GPONu, ale pokud mi zákazník hlásí nefunkční internet, nezjistím nic kromě toho, jestli je tam link.

Proto bych byl hlavně pro L3 zařízení s Wifi s odděleným managementem pro operátora a usera (dostupná pouze konfigurace LAN).

Druhou možností by byla kombinace ONU a wifi routeru s dvouúrovňovým managementem. Stále ale hrozí to, že zákazník přepojí kabel z WAN do LAN a nepojede nic. To se na L3 ONT prostě rozbít nedá :)

Nebylo by řešením, kdyby ONU umělo také režim router? Poté by jste vnitřní WiFi AP používal v režimu Bridge (kdy je jedno kam se co připojí) a případně použil přesměrování portů z ONU na toto AP a mohl tak dělat podporu/rekonfiguraci.

Myslím, že je zase na druhé straně šikovné, nemít WiFi vázanou na místo, kde Vám končí optika.

forkman píše:Nezanedbatelný parametr je samozřejmě cena, takže pokud by se jednalo pouze o L2 ONU za perfektní cenu, pro nízkonákladové přípojky by to nebyla špatná volba.

Cena bude určitě příznivá.

forkman píše:Mohl bych taky poprosit o zařazení do testování? WiFi část sítě jedeme komplet na UBNT, takže by to byla logická volba.

Samozřejmě. Můžete mi prosím poslat PM s informací jaký typ OLT a na jaké verzi Firmware provozujete, případně kolik cca jiných ONU na něm máte? Určitě se domluvíme.

forkman píše:Jaké je v plánu vyvíjet OLT? Líbilo by se mi něco malého 1 - 2portového, co bych použil na ostrovní GPON pro max 50 klientů, kam se ještě nedá dokopat. Řešení od Huawei za tisíce USD se v tomto případě nezaplatí.

Ano, pracujeme na kompletním GPON řešení, tedy včetně vlastního OLT. To bude v provedení 1U Rackmount, bude disponovat 2x10G SFP+ a 8xGPON porty, a cenově zásadně dostupnější.
0 x

forkman

UBNT-Peli píše:
Nebylo by řešením, kdyby ONU umělo také režim router? Poté by jste vnitřní WiFi AP používal v režimu Bridge (kdy je jedno kam se co připojí) a případně použil přesměrování portů z ONU na toto AP a mohl tak dělat podporu/rekonfiguraci.

Myslím, že je zase na druhé straně šikovné, nemít WiFi vázanou na místo, kde Vám končí optika.

Kdyby zařízení umělo routovat, bylo by to řešení. V tom případě bych uvítal funkci "remote ping", kde OLT iniciuje kam si má ONT ping a pošle výsledek. Užitečná věcička. Taky by bylo vhodné mít možnost provozu více paralelních služeb v oddělených VLAN s tím, že by měla být možnost službu NATovat, nebo provozovat v módu bridge.

UBNT-Peli píše:Cena bude určitě příznivá.

Už je nějaký odhad MSRP? I když retail to asi kupovat nebude :) Kdy bychom mohli čekat release finální verze?

UBNT-Peli píše:Samozřejmě. Můžete mi prosím poslat PM s informací jaký typ OLT a na jaké verzi Firmware provozujete, případně kolik cca jiných ONU na něm máte? Určitě se domluvíme.

Informace máte v PM.

UBNT-Peli píše:Ano, pracujeme na kompletním GPON řešení, tedy včetně vlastního OLT. To bude v provedení 1U Rackmount, bude disponovat 2x10G SFP+ a 8xGPON porty, a cenově zásadně dostupnější.

Něco jsem zahlédl na UBNT fóru. Předpokládám, že i spotřeba nebude ve stovkách Wattů. Konfigurace bude probíhat tedy přes web ve stylu UniFi?
0 x

UBNT-Peli

forkman píše:Kdyby zařízení umělo routovat, bylo by to řešení. V tom případě bych uvítal funkci "remote ping", kde OLT iniciuje kam si má ONT ping a pošle výsledek. Užitečná věcička. Taky by bylo vhodné mít možnost provozu více paralelních služeb v oddělených VLAN s tím, že by měla být možnost službu NATovat, nebo provozovat v módu bridge.

Ten remote ping je určitě šikovná věc. Přemýšlím o co je lepší, než se připojit přímo do ONU/ONT a z něj mít možnost pingu. Beru že centrální řešení je možná elegantnější. Jinak jsem se nevyjádřil úplně přesně - měl jsem na mysli Router/NAT mód, tedy včetně firewallu. S VLAN to je asi komplexnější - naše ONU, o kterém se teď bavíme, má jen jeden port. Zde by tedy pouze připadalo v úvahu VLAN transparentně předávat. U víceportových to pak chápu, jakožto možnost rozdělení sítí na IPTV, hlas apod.

forkman píše:Už je nějaký odhad MSRP? I když retail to asi kupovat nebude :) Kdy bychom mohli čekat release finální verze?

Bohužel ani na jedno nedokážu asi z pochopitelných důvodů odpovědět.

forkman píše:Konfigurace bude probíhat tedy přes web ve stylu UniFi?

Přesně tak. Konfigurace OLT by měla být řešena velmi podobně, jako je tomu u UniFi.
0 x

forkman

UBNT-Peli píše:Ten remote ping je určitě šikovná věc. Přemýšlím o co je lepší, než se připojit přímo do ONU/ONT a z něj mít možnost pingu. Beru že centrální řešení je možná elegantnější. Jinak jsem se nevyjádřil úplně přesně - měl jsem na mysli Router/NAT mód, tedy včetně firewallu. S VLAN to je asi komplexnější - naše ONU, o kterém se teď bavíme, má jen jeden port. Zde by tedy pouze připadalo v úvahu VLAN transparentně předávat. U víceportových to pak chápu, jakožto možnost rozdělení sítí na IPTV, hlas apod.

Pokud bude mít ONU Router/NAT mód, neviděl bych to s remote pingem tak kriticky. Ale pokud by se jednalo jen o L2 zařízení, tak řešit management přes web by se mi moc nechtělo. Hlavně když to bude, snad, mít podporu OMCI.

VLANy určitě transparentní, routery za pár korun, např Netis, umí ty VLAN zpracovat a rozhodit na jednotlivé porty. Jde hlavně o IPTV, nejenom multicastovou. Mít IPTV STB na vlastní VLAN je standard některých ISP.
0 x

jirkas

Příspěvekod jirkas » 1 year ago

1) nutná podpora pro igmp multicast pro IPTV
2) Jednotky
- 1xGE port – jen pro IPTV nebo data L2
- 2xGE port – jeden pro IPTV a druhý pro data už by mohl umět funkci router. Tuhle jednotku pro rodinné domy , kde je problém, že router je převážně v technické místnosti a WIFI chce zákazník jinde nebo chce lepší systém WIFI.
-4xGE + WIFI (nutno i 5GHz) pro byty
3) Rozhodně rozdělení pro sekce uživatel a admin heslo pro admina dalo centrálně nastavovat na onu nebo RADIUS tak aby měl každý technik své heslo. Uživatelské fungovalo pouze z místní LAN sítě a admin měl security pravidla a byl přístupný pouze z určité IP adres nebo LAN a pravidla šli nastavovat z OLT dle profilu.
4) POE velký plus
5) OLT podpora ZTE, HUAWEI
6) Software pro dohled onu
7) existence mini OLT pro malé sítě
8 ) OLT možno napájet DC zdrojem
0 x

UBNT-Peli

jirkas píše:1) nutná podpora pro igmp multicast pro IPTV
2) Jednotky
- 1xGE port – jen pro IPTV nebo data L2
- 2xGE port – jeden pro IPTV a druhý pro data už by mohl umět funkci router. Tuhle jednotku pro rodinné domy , kde je problém, že router je převážně v technické místnosti a WIFI chce zákazník jinde nebo chce lepší systém WIFI.
-4xGE + WIFI (nutno i 5GHz) pro byty
3) Rozhodně rozdělení pro sekce uživatel a admin heslo pro admina dalo centrálně nastavovat na onu nebo RADIUS tak aby měl každý technik své heslo. Uživatelské fungovalo pouze z místní LAN sítě a admin měl security pravidla a byl přístupný pouze z určité IP adres nebo LAN a pravidla šli nastavovat z OLT dle profilu.
4) POE velký plus
5) OLT podpora ZTE, HUAWEI
6) Software pro dohled onu
7) existence mini OLT pro malé sítě
8 ) OLT možno napájet DC zdrojem

1) Ano. Podpora multicastu/IGMP snooping pro IPTV je jasně důležitá
2) K jednotkám:
- 1x1Gbps: u L2 - je potřeba mít možnost tagovat VLAN ze směru ethernet->PON? Předpokládám že při použití jako IPTV to může být důležité, aby bylo možné oddělit provoz.
- 2x1Gbps: Rozdělení provozu by bylo tedy na VLAN? Jinak tomu použití jednoho portu na IPTV a druhého na zbytek rozumím. Spíš mi jde o to, jaké nastavení je řekněme nejčastější v praxi.
- 4x1Gbps + WiFi: Je vhodné tahat optiku rovnou až do místa, kde bude WiFi?
3) Asi by mohlo stačit nastavování ONU z OLT přes OMCI? Na straně ONU nechat pouze nějaký přehled a případně nastavení uživatelské části?
4) Souhlasím.
5) Ano, to je prioritou.
6) Ano, to je také jasné.
7) Naše OLT bude asi kompromisem, tedy využitelné jak pro menší sítě/segmenty tak pro větší.
8 ) Ano, z důvodu zálohování, případně ideálně i možnost redundantního zdroje.

Za připomínky děkuji.
0 x

helapc

Příspěvekod helapc » 1 year ago

to: 4x1Gbps + WiFi: Je vhodné tahat optiku rovnou až do místa, kde bude WiFi?

Je to velice elegantní, když to má i optický management. Provrtá se jedna díra a to je v případě vesnických instalací z 90% obývák. Na díru se nasadí krabička, která se strčí do elektriky a už to frčí. Jedno trafo nikde žádný kabely.
V praxi jsem to trochu upravil. Na díru se dá obyčejná krabička s APC konektorem a Patchcordem se připojí co nejlevnější L2 zařízení, které je zadarmo v ceně instalace. Do toho se buď připojí stávající WiFi router, nebo si ode mě zákazník koupí nový WiFi router. Je to pro mě méně nákladné a do budoucna variabilnější.

Takže za mě udělejte ONT které bude levné. Pokud bude bude mít 1G port, bude routovat a mít PoE. Bude se to určitě prodávat.
0 x

cz_ranger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 1 year ago

Skoro se to ani neodvažuji vyslovit, ale kdyby se celý systém dal alespoň v hrubých rysech dohledovat AirControlem2 dřív než za 5 let od uvedení na trh, tak by to bylo super. Např. vidět sílu signálu u klientů... V současné době provozujeme GEPON, v okamžiku kdy bude možné testovat Ubi OLT+ONU tak mám zájem.
0 x

svestka

Příspěvekod svestka » 1 year ago

cz_ranger píše:Skoro se to ani neodvažuji vyslovit, ale kdyby se celý systém dal alespoň v hrubých rysech dohledovat AirControlem2 dřív než za 5 let od uvedení na trh, tak by to bylo super. Např. vidět sílu signálu u klientů... V současné době provozujeme GEPON, v okamžiku kdy bude možné testovat Ubi OLT+ONU tak mám zájem.

AC2 se bohužel přestal vyvíjet, přitom těch chyb už tam nezbývalo tolik. Buďme tedy rádi aspoň za něco. Kdyby se ale probral vývoj k životu díky tomuhle, bylo by to super.
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

cz_ranger
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 1 year ago

AC2 se bohužel přestal vyvíjet, přitom těch chyb už tam nezbývalo tolik.

Tohle tvrzení zakládáš na čem ? Poslední verze 2.1 beta je z 5. 10. 2016 a je poměrně solidně funkční. Další verze by údajně měla být do konce tohoto roku ...
0 x

UBNT-Peli

cz_ranger píše:Skoro se to ani neodvažuji vyslovit, ale kdyby se celý systém dal alespoň v hrubých rysech dohledovat AirControlem2 dřív než za 5 let od uvedení na trh, tak by to bylo super. Např. vidět sílu signálu u klientů... V současné době provozujeme GEPON, v okamžiku kdy bude možné testovat Ubi OLT+ONU tak mám zájem.

Pro naše OLT připravujeme management systém podobný UniFi, přes který bude možnost spravovat více OLT a dohledovat i připojená ONU vč. síly signálu. Pošlete mi prosím kontakt do PM - zapíšu si Vás jako potencionálního zájemce o testing kompletního řešení.

svestka píše:AC2 se bohužel přestal vyvíjet, přitom těch chyb už tam nezbývalo tolik. Buďme tedy rádi aspoň za něco. Kdyby se ale probral vývoj k životu díky tomuhle, bylo by to super.

28.11.2016 byla vydána final verze AirControl 2.0, tedy opravdu vývoj neustal.
https://community.ubnt.com/t5/airContro ... 0#U1748350
1 x

Zpět na „FTTx“