CWDM - provozujete to nekdo ?

Výstavba optických sítí, pokládky a průvěsy kabelů, administrativa.
the.max
Příspěvky: 1102
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Sudetten land
Kontaktovat uživatele:

Re: CWDM - provozujete to nekdo ?

Příspěvekod the.max » 6 months ago

Tak jasně, pokud je to stejná trasa, tak to se pak nedá označit za kruh. Já to myslel tak, že prostě máš opravdu kruh, , kdy z jednoho POPu na druhý ti ta trasa vede vždy jinudy, ideálně i z POPu vychází na jiném místě.
1 x
Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté.

Jednou jsem se dotkl ukazováčkem UBNT a slezl mi z něho nehet. Od té doby na UBNT nesahám.

Matess
Příspěvky: 221
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Matess » 6 months ago

tohle se stalo před lety sloane parku... říkali nám jak mají nezávislou kruhovou zálohu, ale kabely vedly kousek od sebe a rekonstruoval se koridor Olomouc - Praha a někde to bagr přesekl. Největší sranda byla, že to bylo v den kdy sloane park pořádal nějakou akci v Praze a skoro všichni od nich (včetně nás byli tam).
0 x

tarluz
Příspěvky: 9
Registrován: 2 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod tarluz » 4 months ago

0 x
řešení pomocí optických vláken, MPO / MTP kabelové, SFP/SFP28/QSFP+/QSFP28 transceivery, DAC, AOC

i4wifi
Příspěvky: 83
Registrován: 9 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod i4wifi » 4 months ago

Mikrotik se pustil taky do CWDM
https://files.i4wifi.cz/inc/_doc/Pdf/Mi ... ochure.pdf

Je to úplná novinka, zatím nemáme nic připraveného, ale makáme na tom. Prvky a ceny orientačně:
- CWDM-MUX8A=C2, 8-port CWDM MUX/DEMUX module (supports both SFP and SFP+, list price $359)
- CWDM-CHASSIS-2=C2, 1U Chassis bracket (can hold two CWDM-MUX8A=C2 units, list price $49)
- Eight different SFP CWDM modules (1.25G, Single Mode, 40km range, LC-connector DDM, range from 1470-1610nm, list price $49, same wavelength pair required for a link)
- Eight different SFP+ CWDM modules (10G, Single Mode, 10km range, LC-connector DDM, range from 1470-1610nm, list price $199, same wavelength pair required for a link)
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4518
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 4 months ago

ty sfp pojedou i v ciscu ?
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

routerboard
Příspěvky: 23
Registrován: 2 years ago

Příspěvekod routerboard » 3 months ago

Pasivní jednotka CWDM bude podle Mikrotiku dostupná koncem srpna. Informace jsou zatím dostupné jen z datasheetu. Koncová cena samotné jednotky je 8500 Kč, jednotlivé moduly jsou pak za necelých 1200 Kč. Ceny jsou včetně DPH, ale mohou se mírně měnit podle kurzu dolaru.
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4518
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 3 months ago

a zopakujeme si otazku :-D .. moduly pujdou do cisca ?
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

Petr Bačina
Příspěvky: 985
Registrován: 4 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 3 months ago

Když budeš mít správné barvy, tak není důvod aby ne.
0 x

Uživatelský avatar
Viktor Novotný
Moderátor
Příspěvky: 4518
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Viktor Novotný » 3 months ago

nemyslim ten mux/demux .. ale ty moduly ( sfp a sfp+ )
0 x
..:: Nas-Net.org ::..
- programming
- build-up and management networks
- development
- education

halamicek
Příspěvky: 233
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod halamicek » 3 months ago

Zajímavé, na i4 píšou že sloučí až 8 vláken do jednoho a přitom to jsou duplexy...
0 x
Halamíček Jakub

brody
Příspěvky: 82
Registrován: 8 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod brody » 3 months ago

Tak SKORO každý CWDM je duplex ne? CWDM Bidi (tj na konci 1 konektorový/vláknový SFP) se skoro nepoužívá - bo aspoň já v tom nevidím výhodu snad jen, že na každý straně máš stejný SFP (servis, blbost techniků atd.). Btw to ale neznamená, že přes MUX/DEMUX to nemůže jet po jednom vlákně. Jen Tx je barevný a Rx je cokoliv co tam pošleš z druhé strany na daném výstupu z DE/MUXu. Jen to prostě ze všech X kanálů musíš poskládat do toho spektra. Je to ta varianta crossconnect. Nejlépe k pochopení asi zde: https://youtu.be/_SBZi-boSxg A to je přesně to co teďko dělá Mikrotik. Nicméně na fs.com se to za stejné ceny dá koupit už nějaký pátek ne?

https://www.fs.com/de/en/products/43711.html
https://www.fs.com/de/en/products/43699.html

A SFPcka maji za 45 dolacu
https://www.fs.com/de/en/c/cisco-cwdm-s ... 5-40km=343

A ty moduly jsou CISCO compatible :-D
1 x

rsaf
Příspěvky: 816
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rsaf » 3 months ago

Škoda že to je navržené pro přenos po 2 vláknech. My to používáme po jednom vlákně (tx na jiné barvě než rx)
0 x

Defender
Příspěvky: 127
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Defender » 3 months ago

rsaf píše:Škoda že to je navržené pro přenos po 2 vláknech. My to používáme po jednom vlákně (tx na jiné barvě než rx)


kdyz CWDM rozdeluje jedno vlakno na jednotlive barvy tak moduly musi jet po dvou vlaknech
0 x

JirkaK
Příspěvky: 70
Registrován: 3 years ago

Příspěvekod JirkaK » 3 months ago

Nejde o SFP, ale o spolecne vlakno/vlakna, kterym se prenasi vsechny barvy.
Pokud se nepletu, tak Mikrotik reseni je postaveno na 2 vlakna.
Pro provoz po jednom vlakne by byl potrebny jeste cirkulator pro spojeni RX a TX casti (tzn MUXu a DEMUXu do jednoho vlakna).

JK
0 x

rsaf
Příspěvky: 816
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod rsaf » 3 months ago

Provozujeme to na jednom vlákně, bez cirkuáltoru. Mux je to samé co demux, funguje to oboustranně. Na začátku trasy mám MUX s 8mi vlnovýma délkama, 4 CWDMkové SFPčka přičemž první SFP má Tx=1470 a do muxu je zapojené dvěma vlákny (do 1470 je Tx, do 1490 je Rx). Na protistraně je pak stejný MUX jen SFPča jsou vždy o 20nm výše... Muxy jsou samo propojené jediným vláknem. Máme i nějaké složitější topologie s add/drop prvky kdy třeba v polovině trasy z vlákna vytáhneme dve vlnové délky (jeden "okruh"), dalším add/dropem je spojíme zpátky do jednoho vlákna a pošleme někam kus dál, kde je zas add/dropem rozdělíme na Rx/Tx
0 x


Zpět na „FTTx“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti