Antény nanoboot, Štourač Petr

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
stouracpetr

Re: Antény nanoboot, Štourač Petr

Příspěvekod stouracpetr » 1 week ago

Odhad zisku je v tomto pripade dost komplikovany,teoreticky zisk anten bude snizen o cca 6 dB:

- pouzitim nikoli bodoveho,ale vzhledem k nepatrne vlnove delce spise plosneho zarice WAPu
- pouze odhadnutelnemu vyzarovacimu diagramu WAPu
- odchylkami pouzitych parabolickych zrcadel od idealniho paraboloidu-optimalni by bylo na takto vysokych kmitoctech pouzivat odlitky z masivni hlinikove slitiny ,osetrene proti ruznemu vnitrnimu pnuti jednotlivych casti a navic CNC finalne opracovane a lestene...Cena za takovouto dokonalou antenu by se ale pohybovala v radu desetitisicu.

https://www.everythingrf.com/rf-calcula ... tenna-gain

U offsetove 38 cm paraboly je mozne pocitat s realnym ziskem kolem 40 dBi,u stredove 28 cm paraboly bude zisk kolem 35 dBi.

----------------------------------------

Zprava od testera:

Dobry den,
dohral jsem do masteru posledniho spoje L4 licenci a v modu ap se mi nic
nezmenilo a signal i ostatni parametry zustaly stejne. Takze se
nepotvrdilo podezreni, ze jinak zachazi s beamformingem, verze 6.42rc56.
Nicmene toto je u modu Bridge, kdyz se prepne do AP-Bridge, tak se chova
opravdu tak, ze prepne beamforming do jineho modu a linka se v parabole
nespoji.

S pozdravem
...

-------------------------------

Dnes se konecne rozprselo,pokud ma nekdo z provozovatelu testovacich spoju poznatky o chovani za deste,zaslete je laskave sem nebo do moji PM.
Dekuji za spolupraci.
0 x

mpcz

Příspěvekod mpcz » 1 week ago

OK, děkuji za odpověď, ještě bych s dovolením připomněl část dotazu týkající se čísla = vlastního výkonu vysílače dosazovaného do kalkulačky spoje. Je možné se k tomu nějak kvalifikovaně vyjádřit?
Ta zde doporučená kalkulačka dává např. pro anténu v Metrolinku výsledky, které mě donutily k zamyšlení.

Metrolinq_60GHz antena.png
Metrolinq_60GHz antena.png (8.77 KiB) Zobrazeno 633 x

Děkuji, mpcz, 16.4.2018
0 x

stouracpetr

Co Vam nevychazi?
0 x

mpcz

Ne, že by nevycházelo, jen jsem se pozastavil nad parametry antény v Metrolinku, který má celkem 35cm vč. obruby a po dosazení do té kalkulačky se to setká na cca 35. procentech. Nemám možnost nic změřit ani nic pro porovnání, tak jediné co zbývá - zeptat se. mpcz, 16.4.2018
0 x

stouracpetr

Kdyz odecteme obrubu nezname sirky,zastineni ozarovacem a nekolik dB utlumu radomu,mohl by byt udaj o zisku realny.
0 x

mpcz

Nejedná se mi o zisk, ale o vypočtenou účinnost 35 procent. Není to málo? mpcz, 16.4.2018
0 x

stouracpetr

Vyrobce zrejme zakalkuloval do snizeni zisku-ucinnosti- i nedostatky,ktere jsem uvedl.
0 x

mpcz

Ano, ale nepřijde někomu divné, že rozdíl mezi anténou se 100% účinností a anténou s 50% účinností je jen 3 dB? mpcz, 16.4.2018
0 x

mladas
antispam: Ano

Příspěvekod mladas » 1 week ago

tomu jevu se rika fyzika
1 x

Myghael

Příspěvekod Myghael » 1 week ago

mpcz píše:Ano, ale nepřijde někomu divné, že rozdíl mezi anténou se 100% účinností a anténou s 50% účinností je jen 3 dB? mpcz, 16.4.2018

Proč, je to logické. Pokles o 3 dBm = utlumení signálu o polovinu. Decibely jsou logaritmická míra.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

mpcz

Ano, jsou, v souvislost s těmi výše popisovanými výrobními problémy mi to ale přijde divné. Ne matematicky, ale tak, že mechanicky ideálně vyrobená anténa s těmi výše popisovanými technologickými problémy a nějaký řekněme bastl s účinností 50 procent má pokles o 3dB, což mnohdy (když je zima) bývá chyba nasměrování. Zřejmě nezbývá, než se s tím smířit. mpcz, 16.4.2018
0 x

stouracpetr

50 ti procentni ucinnosti dosahuji bezne stredove anteny,zcela jiste se nejedna o ,,bastly,,..Ucinnosti 100% nedosahuje zadna antena.
1 x

komenski
antispam: Ano

Příspěvekod komenski » 6 days ago

No snad by stálo za vysvětlení, proč nelze technicky dosáhnout 100% účinnosti. Hlavním důvodem - dle mého názoru - je nemožnost ideálně ozářit celou plochu paraboly a současně ji nepřezářit (velké postranní laloky). Ze složitého laborování pak vyšlo, že nejoptimálnějšího výsledku se docílí tehdy, je-li pokles vyzařovacího diagramu feedu kolem 10-12 dB na okrajích paraboly. Jak "strmě" se k tomu ozařovač dostane pak rozhoduje mj. o účinnosti. V nižších pásmech se dá docílit účinnosti tak max. 55% a u oněch 60GHz se již začíná negativně projevovat i nerovnost povrchu, zastínění středu feedem, přesný tvar paraboloidu a z něj pak tvar ohniska, takže 35% se někomu múže zdát málo, ale je to pořád velmi slušné. Z tohoto pohledu uTikácké LHG paraboly budou asi úplná katastrofa
1 x

sp4wn90

Příspěvekod sp4wn90 » 2 days ago

Dobrý den, chci se zeptat zda někdo z Vás kdo používa paraboly s offsetem zkoušel verzi 6.42 curent, případně jak dobře se dá doštelovat signal pomocí rssi? Dále mám vypozorovano že když se spoj zatíží tak se signal zlepší a neposkakuje, tak mě napadlo jestli neštelovat když je spoj zatížen? Díky
0 x

Zpět na „Wireless“