24GHz Mimosa B24 1Gbs.

WIFI, LTE, dvoubodové spoje, antény atd. Vlákna zaměřené přímo na problematiku MikroTik/RouterBoard a Ubiquiti prosím směrujte do příslušného fóra, viz výše.
kure05

Re: 24GHz Mimosa B24 1Gbs.

Příspěvekod kure05 » 3 months ago

Nejvíc opět pindaj ty, co to nemaj, neviděli a ani nebudou mít ;-) To je na to vždy nejlepší . . . ;-)
0 x

Myghael

Příspěvekod Myghael » 3 months ago

Tak to bývá vždy a všeho. Viz. výživné flamy u PBM10 a wAP 60G, abych dal nějaký čerstvý příklad. U PBM10 všem vadilo, že je to "jenom" přetaktovaná wifina, a vadilo vše co je tím způsobeno. Někteří pindali a jiní přemýšleli než něco udělali a tak PBM10 zkázu 10 GHz pásma i přes hojné počty nepřineslo. wAP 60G je podobný příběh, a 24G mimóza je na tom stejně. PBM10, wAP 60G i Mimosu B24 mám a provozuji, to poslední zatím samozřejmě v testovacím režimu. A abych nebyl úplně offtopic, přidám své zkušenosti s 24 GHz mimózou.

Doposud všechny spoje v pásmu 24 GHz které jsem montoval, navrhoval nebo se kolem nich alespoň motal byly buďto Alcomy nebo UBNT AirFiber (ať už AF-24 nebo AF-24HD), a tak srovnávám s nimi. Alcoma je prostě Alcoma, o tom nemá smysl psát. AirFiber přinesl za relativně nízkou cenu použitelné řešení. Sice je k dispozici pouze dvojice kanálů, ale s rozmyslem nebyl problém s tím udělat třeba 500 Mbps full-duplex a na plné parametry jich běží celá řada. Mimóza je příjemná na instalaci, je totiž mnohem lehčí a menší, což samozřejmě znamená menší maximální vzdálenost kvůli anténě. Oproti AirFiberu má výrazně menší spotřebu a díky ceně ji lze nasadit i na body, na jejichž přívod se 24 GHz pásmo hodí, ale AirFiber se nezaplatí. Testovací spoj je aktuálně nasazen na trase dlouhé 953 metrů, dává 427 Mb/s full-duplex. Měřeno pomocí iperf3 mezi dvěma laptopy s Debianem (oboje aktuální Core i5 a 16 GB RAM, výkonem notebooků to omezené nebylo). Nastaveno vše samozřejmě v souladu s předpisy. Na dvojici přetaktovaných wifin v jedné pixli to není zlé.
2 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

okoun
antispam: Ano

Příspěvekod okoun » 3 months ago

přesně na tuto vzdálenost lze solidně provozovat i siklu ale problém je že stojí 2x tolik jak ta mimosa :) myslím že mimosa to nejlevnější siklu zabije na trhu protože ten dementní ceragon se dá pořídit o 15K víc jak to siklu takže skok z mimosy rovnou na FDX pojítko ceragonu....
1 x
Ufff, zajímalo by mě jestli vlákno "60GHz" překoná flame vlákno o "PBM10" :D

pata

Příspěvekod pata » 3 months ago

okoun píše:přesně na tuto vzdálenost lze solidně provozovat i siklu ale problém je že stojí 2x tolik jak ta mimosa :) myslím že mimosa to nejlevnější siklu zabije na trhu protože ten dementní ceragon se dá pořídit o 15K víc jak to siklu takže skok z mimosy rovnou na FDX pojítko ceragonu....

:) ... za predpokladu, ze budes mit na sajtech toliko kanaloveho prstoru pro B24 jako ma pasmo 80Ghz....coz asi neni.. 200Mhz vs. 4Ghz sirky pasma...takze SIKLU za 43k asi MIMOSAB24 za 30k nezabije...si myslim
0 x

hlavva

Příspěvekod hlavva » 3 months ago

Bylo by zajímavé kdyby prodávali jen rádio s tím že si tam člověk může dát svoji anténu. To by mohli spíše s cenou zatopit ubiquiti.
0 x

rsaf

Příspěvekod rsaf » 3 months ago

@Myghael: je to věc přístupu. V době, kdy se klienti připojovali ve 2.4ce breezenetem jsme stavěli 4/8/16Mbit spoje v 10GHz (Alcoma, Microlan), byly to statisícové investice ale jinak to nešlo a pokud tam bylo potřeba takovou kapacitu, točilo se v tom dost peněz. Postupnou evolucí se zrychlováním směrem ke klientům na b/g/canopy/a/n/ac jsme šli nahoru i s páteřními spoji - kde nestačilo co dá "wifina" se dával statisícový "profi" spoj. Opět postupně v různých pásmech s postupně rostoucí kapacitu tak, jak se to vyvíjelo.
Zvykli jsme si na to, že pokud tam teče více dat, musí to zároveň ekonomicky generovat tolik peněz, aby se vyplatil profi spoj. Zvykli jsme si na to, že profi spoj postavíme na nějakou rychlost a on tolik jede. Jako na drátě. Co můžu pustit přes "přeladěnou wifinu", která zrovna při testu hodila 400Mbit FDX? Já do toho nejsem ochoten pustit 300Mbit reálného uživatelského trafficu, tolik tomu nevěřím a za tím trafficem stojí hodně klientů a tudíž dost peněz na lepší spoj. Asi bych byl ochoten to dát na spoj, kde teče pod 200MBit, jenomže na takovou rychlost vždy najdu starší spoj, který jinde kapacitně nestíhal (nebo ještě stíhá ale už nemá úplně rezervu), takže někde něco upgradnu a místo přeladěné wifiny nasadím profi spoj, který má morálně možná i nižší cenu než přeladěná wifi. Opět u toho spoje znám kapacitu (jako na drátě) a mohu s tím pracovat...
Mno a pak se mi logicky nelíbí, když k tomu někdo přistupuje jinak a v pásmu, která já mám pro důležité backhauly staví nějaké přeladěné wifisračky.
1 x

KoZLiCeK

Příspěvekod KoZLiCeK » 3 months ago

rsaf píše:@Myghael: je to věc přístupu. V době, kdy se klienti připojovali ve 2.4ce breezenetem jsme stavěli 4/8/16Mbit spoje v 10GHz (Alcoma, Microlan), byly to statisícové investice ale jinak to nešlo a pokud tam bylo potřeba takovou kapacitu, točilo se v tom dost peněz. Postupnou evolucí se zrychlováním směrem ke klientům na b/g/canopy/a/n/ac jsme šli nahoru i s páteřními spoji - kde nestačilo co dá "wifina" se dával statisícový "profi" spoj. Opět postupně v různých pásmech s postupně rostoucí kapacitu tak, jak se to vyvíjelo.
Zvykli jsme si na to, že pokud tam teče více dat, musí to zároveň ekonomicky generovat tolik peněz, aby se vyplatil profi spoj. Zvykli jsme si na to, že profi spoj postavíme na nějakou rychlost a on tolik jede. Jako na drátě. Co můžu pustit přes "přeladěnou wifinu", která zrovna při testu hodila 400Mbit FDX? Já do toho nejsem ochoten pustit 300Mbit reálného uživatelského trafficu, tolik tomu nevěřím a za tím trafficem stojí hodně klientů a tudíž dost peněz na lepší spoj. Asi bych byl ochoten to dát na spoj, kde teče pod 200MBit, jenomže na takovou rychlost vždy najdu starší spoj, který jinde kapacitně nestíhal (nebo ještě stíhá ale už nemá úplně rezervu), takže někde něco upgradnu a místo přeladěné wifiny nasadím profi spoj, který má morálně možná i nižší cenu než přeladěná wifi. Opět u toho spoje znám kapacitu (jako na drátě) a mohu s tím pracovat...
Mno a pak se mi logicky nelíbí, když k tomu někdo přistupuje jinak a v pásmu, která já mám pro důležité backhauly staví nějaké přeladěné wifisračky.

Mate pravdu predsedo.Naprosty souhlas.
0 x

Myghael

Příspěvekod Myghael » 3 months ago

Jistě, pokud mám po ruce nějaký starší "profispoj", který jinde už nestíhal, tak ho také použiju, přesně ze stejných důvodů jako ty. Tyhlety "přeladěné wifisračky" jsou to pro ty, co ten sklad se staršími profispoji nemají. Třeba zrovna ty PBM10 mám nasazené na sajtech klidně hned vedle stařičké 16 Mbps Alcomy a jiná firma o tři metry vedle něco ještě staršího, a světe div se, nijak se nerušíme. To zarušení pásma 10 GHz věcmi typu PBM10 není návrhem toho zařízení, ale tím, že nad tím jeho majitelé nepřemýšleli. Pokud mám někde protáhnout třeba 50 Mbit, mnohem raději tam dám třeba 88 Mbit Alcomu, která těch 88 Mbit přenese téměř vždy, než abych tam dával PBM10, které mi udělá na speedtestu 85 Mbit, ale ne vždy. Na druhou stranu pokud PBM10 dá na speedtestu třeba 70 Mbit, tak lze očekávat, že nějaký 30 - 40 Mbit přenese vždy.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

okoun

pata píše:
okoun píše:přesně na tuto vzdálenost lze solidně provozovat i siklu ale problém je že stojí 2x tolik jak ta mimosa :) myslím že mimosa to nejlevnější siklu zabije na trhu protože ten dementní ceragon se dá pořídit o 15K víc jak to siklu takže skok z mimosy rovnou na FDX pojítko ceragonu....

:) ... za predpokladu, ze budes mit na sajtech toliko kanaloveho prstoru pro B24 jako ma pasmo 80Ghz....coz asi neni.. 200Mhz vs. 4Ghz sirky pasma...takze SIKLU za 43k asi MIMOSAB24 za 30k nezabije...si myslim

já vidím jednotku mimosy za 15,8K a siklu jednotku za 30K takže jakých 43K ?
0 x

kure05

Příspěvekod kure05 » 3 months ago

Taky jsem si říkal co je to za cenu. . .
0 x

pata

Příspěvekod pata » 3 months ago

okoun píše:
pata píše:

já vidím jednotku mimosy za 15,8K a siklu jednotku za 30K takže jakých 43K ?

tak MIMOSAB24/ks/15kKč a SIKLU EH-710TX /ks/20kKč..nebo to tak neni bez DPH21%, pak spatne nakupujete :)
0 x

patriklefka

Příspěvekod patriklefka » 3 months ago

Dobrý den, uvedenou cenu za Siklu 710TX máte bez držáku a poe, přičemž cenu za Mimosu máte včetně obou těchto částí(a ještě je to zaváděcí cena). Generelně je to jak psal Okoun. Siklu stojí za kompletní spoj CCA 2x více(ale je také kvalitnější).
0 x

okoun

Siklu 710TX je jenom ta siklukostka ala sektor :) to je pojítko které nahrazuje optickej převěs ne pojítko na 900m :D jako zajímalo by mě jak tyto siklukostky na jednom stožáru jako koexitují....
0 x

patriklefka

Příspěvekod patriklefka » 3 months ago

Dle našich zkušeností se v podstatě navzájem nevidí(resp. to významně neovlivňuje jejich přenosové parametry) a to ani když jsou blízko u sebe(samozřejmě nesměřují stejným směrem, ale i kdyby, je dost kanálů, které lze zvolit a které se nepřekrývají).
0 x

ludvik

Příspěvekod ludvik » 3 months ago

Říkat něčemu s 38 dBi anténou sektor je trochu moc velké přehánění (Alcoma 30cm má 45 dBi). Vyzařovací úhel jsem nenašel ... Alcoma 0.9 stupně.
Alcoma se chlubí kolokací 19 pojítek na stožáru. Siklu má 32 nepřekrývajících se kanálů. Pravda, těch nejmenších 125 MHz :-) Pro 500 to je 8.
Konstrukce Siklu hračkovitě nevypadá, je to pěkný kovový výlisek.

Všechny tyto pojítka (Metrolinq, Mimosa, Siklu) jsou prostě na kratší vzdálenosti a spíš jako lastmile. Tak je na to třeba koukat a nevyčítat jim to. Je to jiný segment.
okoun píše:Siklu 710TX je jenom ta siklukostka ala sektor :) to je pojítko které nahrazuje optickej převěs ne pojítko na 900m :D jako zajímalo by mě jak tyto siklukostky na jednom stožáru jako koexitují....
2 x
Ohledně GDPR již nediskutuji. Když nic nevím, musím si to nastudovat jinde - a pak už to vím a nemám potřebu diskutovat zde.

Zpět na „Wireless“